Universitetlərarası bilik yarışının qalibi – UNEC tələbələri
“Nə? Harada? Nə zaman?” intellektual yarışı N.Nərimanov rayon İcra hakimiyyəti, Gənclər İdman idarəsi və UNEC Tələbə Gənclər Təşkilatı (TGT) ilə birgə keçirilib. UNEC-də təşkil olunan universitetlərarası yarışmada N.Nərimanov rayon Gənclər İdman İdarəsi, ali təhsil müəssisələri və TGT nümayəndələri iştirak edib.
Ölkənin 15 ali təhsil müəssisəsi arasında keçirilən bilik mübarizəsində UNEC, Azərbaycan Kooperasiya Universiteti və Azərbaycan Turizm və Menecment Universiteti finala vəsiqə qazanıb.
2 mərhələdə davam edən final yarışında Ulu Öndərin həyatı və ictimai-siyasi fəaliyyəti ilə bağlı suallar verilib. Komandaların gərgin mübarizəsi ilə keçən bilik yarışında UNEC komandası qalib olub. Azərbaycan Kooperasiya Universiteti 2-ci, Azərbaycan Turizm və Menecment Universiteti ilə 3-cü yerə layiq görülüb.

The winner of the Interuniversity knowledge competition – the UNEC students
The intellectual competition “What? Where? When?” was held jointly by the Execituve Power of the Narimanov district, the Department of  Youth and Sport and the  UNEC Student Youth Organization. In the competition organized at UNEC had particiapted the representatives of the Department of  Youth and Sport of  Narimanov district, the higher education institutions and the Student Youth Organization.
UNEC, the Azerbaijan University of Coopertaion, the Azerbaijan Tourism and Management University got through to the final round in the knowledge based struggle held among the 15 higher education institions in the country.
In the final competition, continuing  in 2 rounds were asked the questions about the life, social and political activities of Great Leader. In the knowledge competition, conducting with the intense struggle, UNEC became the winner. The Azerbaijan Coopertaion University was awarded the the 2-nd place, and the Azerbaijan Tourism and Mnagement University  the 3-rd place.