UNEC və 189-190 saylı birləşmiş məktəb “Konstitusiya Günü”nü birlikdə qeyd edib
Noyabrın 10-da Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin(UNEC) İqtisadiyyat və Sənaye fakültəsinin rəhbərliyi ilə Bakı şəhər 189-190 saylı birləşmiş məktəbin müəllim-şagird kollektivi arasında “12 noyabr Konstitusiya Günü”nə həsr olunan görüş keçirilib.
Məktəbin direktoru Ceyran Quliyeva məktəb ilə UNEC-in İqtisadiyyat və Sənaye fakültəsi arasında əməkdaşlıq barədə danışıb. Bildirib ki, ölkənin tələbə sayına görə ən böyük fakültəsi ilə 189-190 saylı birləşmiş məktəbin əməkdaşlığı sayəsində məktəb tarixində yeni səhifə açılır. Bu əməkdaşlıq çərçivəsində şagirdlərin ümumi dünya görüşlərini artıracaq tədbirlərin keçirilməsi, nüfuzlu mütəxəssislərlə, iqtisadçılarla görüşlər və şagirdlərin formalaşmasında xidmət edən digər tədbirlər həyata keçiriləcəkdir.
İqtisadiyyat və Sənaye fakültəsinin dekanı Asiman Quliyev şagirdlərə UNEC haqqında məlumat verib. Universitetdə son illərdə aparılan islahatlar və əldə edilən nailiyyətlərdən danışıb. Bu görüşün çox əlamətdar tarixi hadisəyə, Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının qəbul edilməsinin 20 illiyinə həsr edildiyini bildirən A.Quliyev, Konstitusiyamızın ölkəmizin dövlətçilik ənənələrinin formalaşmasında əvəzsiz rolundan danışıb. Bildirilib ki, ilk Konstitusiyamız gənc və müstəqil dövlətimizin demokratik və hüquqi cəmiyyət qurmaq məramında olduğunu göstərir. Ulu Öndər Heydər Əliyevin bilavasitə rəhbərliyi ilə hazırlanan və ümumxalq səsverməsi yolu ilə qəbul edilən Konstitusiyamızın əsasını demokratik cəmiyyət qurmaq və insan hüquq və azadlıqlarının qorunması təşkil edir.
İqtisadiyyat və Sənayefakültəsinin dekan müavini, UNEC-in İqtisadi hüquq kafedrasının baş müəllimi Səbuhi Tanrıverdiyev bildirib ki, Azərbaycanın böyük dövlətçilik ənənələrinə, milli və ümumbəşəri dəyərlərə söykənərək yaradılan, müstəqil dövlətimiz və xalqımız üçün taleyüklü əhəmiyyət kəsb edən Konstitusiya xalqımızın keçdiyi tarixi yolun, müstəqillik uğrunda apardığı çoxəsrlik mübarizənin məntiqi yekununun və təntənəsinin təcəssümüdür.

UNEC celebrated the “Constitution Day” together with the combined school №189-190
A meeting dedicated to “November 12 Constitution Day” was held between the administration of the School of Economy and Industry” of Azerbaijan State University of Economics (UNEC) and the teaching and student staffs of the combined school №189-190 of Baku.
Director of the School Jeyran Guliyeva spoke about the cooperation between the school and the faculty of Economy and Industry. She said due to the cooperation with the largest faculty of the country for the number of students the new page is open in the history of the combined school №189-190. The implementation of the events to enhance students’ worldview, meetings with the prestigious experts and economists and other measures carried out in students’ formation are planned to be held within the cooperation.
Dean of the Faculty Economy and Industry Asiman Guliyev informed the students about UNEC. He spoke about the reforms carried out at the university and achievements gained by. Emphasizing that the meeting was devoted to a very significant date- the 20th Anniversary of adoption The Constitution of the Republic of Azerbaijan, A.Guliyev spoke about the unprecedented role of our Constitution in the formation of our country’s statehood traditions. He said our first Constitution indicates the purpose of our young and independent state is to build democratic and legal society. Our Constitution directly developed under the leadership of the Great Leader Heydar Aliyev and adopted by the popular voting is based on building democratic society and protecting human rights and independence.
Deputy Dean of the Faculty Economy and Industry, senior teaching staff member of the UNEC Department Economic Law Sabuhi Tanriverdiyev said the Constitution established on the basis of great statehood traditions, national and universal values and which is of great importance to our independent state and people is the embodiment of logical conclusion of the historical way through which our people went and the centuries- old struggle for independence and the triumph.