UNEC və 189-190 saylı birləşmiş məktəb “Konstitusiya Günü”nü birlikdə qeyd edib
Noyabrın 10-da Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin(UNEC) İqtisadiyyat və Sənaye fakültəsinin rəhbərliyi ilə Bakı şəhər 189-190 saylı birləşmiş məktəbin müəllim-şagird kollektivi arasında “12 noyabr Konstitusiya Günü”nə həsr olunan görüş keçirilib.
Məktəbin direktoru Ceyran Quliyeva məktəb ilə UNEC-in İqtisadiyyat və Sənaye fakültəsi arasında əməkdaşlıq barədə danışıb. Bildirib ki, ölkənin tələbə sayına görə ən böyük fakültəsi ilə 189-190 saylı birləşmiş məktəbin əməkdaşlığı sayəsində məktəb tarixində yeni səhifə açılır. Bu əməkdaşlıq çərçivəsində şagirdlərin ümumi dünya görüşlərini artıracaq tədbirlərin keçirilməsi, nüfuzlu mütəxəssislərlə, iqtisadçılarla görüşlər və şagirdlərin formalaşmasında xidmət edən digər tədbirlər həyata keçiriləcəkdir.
İqtisadiyyat və Sənaye fakültəsinin dekanı Asiman Quliyev şagirdlərə UNEC haqqında məlumat verib. Universitetdə son illərdə aparılan islahatlar və əldə edilən nailiyyətlərdən danışıb. Bu görüşün çox əlamətdar tarixi hadisəyə, Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının qəbul edilməsinin 20 illiyinə həsr edildiyini bildirən A.Quliyev, Konstitusiyamızın ölkəmizin dövlətçilik ənənələrinin formalaşmasında əvəzsiz rolundan danışıb. Bildirilib ki, ilk Konstitusiyamız gənc və müstəqil dövlətimizin demokratik və hüquqi cəmiyyət qurmaq məramında olduğunu göstərir. Ulu Öndər Heydər Əliyevin bilavasitə rəhbərliyi ilə hazırlanan və ümumxalq səsverməsi yolu ilə qəbul edilən Konstitusiyamızın əsasını demokratik cəmiyyət qurmaq və insan hüquq və azadlıqlarının qorunması təşkil edir.
İqtisadiyyat və Sənayefakültəsinin dekan müavini, UNEC-in İqtisadi hüquq kafedrasının baş müəllimi Səbuhi Tanrıverdiyev bildirib ki, Azərbaycanın böyük dövlətçilik ənənələrinə, milli və ümumbəşəri dəyərlərə söykənərək yaradılan, müstəqil dövlətimiz və xalqımız üçün taleyüklü əhəmiyyət kəsb edən Konstitusiya xalqımızın keçdiyi tarixi yolun, müstəqillik uğrunda apardığı çoxəsrlik mübarizənin məntiqi yekununun və təntənəsinin təcəssümüdür.

UNEC и объединенная школа № 189-190 вместе отметили «День конституции»
10 ноября, была проведена встреча между руководством факультета «Экономика и промышленность» Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) и коллективом школьников и учителей Бакинской объединенной школы № 189-190 , которая была посвящена  Дню Конституции.
Директор школы Джейран  Гулиева рассказала о сотрудничестве между школой и факультетом экономики и промышленности UNEC. Она заявила, что благодаря сотрудничеству между факультетом, с наибольшим количеством студентов в стране, и  объединенной школой № 189-190, открывается новая страница в истории школы. В рамках этого сотрудничества будет расширяться  мировоззрение учащихся, проводиться встречи с  известными экономистами, и другие мероприятия, которые будут служить формированию  школьников.
Декан факультета экономики и промышленности UNEC Асиман  Гулиев рассказал об университете,  реформах, проведенных в последние годы, и достижениях университета. Заявляя о том, что эта встреча приурочена к очень важной исторической дате —  20-летию принятия Конституции Азербайджанской Республики,  А. Гулиев отметил незаменимую роль Конституции в  формировании государственности нашей страны. Он заявил, что конституция демонстрирует волю  молодого и независимого  государства построить демократическое и правовое общество. Основу нашей конституции, которая была разработана под руководством великого лидера Гейдара Алиева и была принята всенародным голосованием, составляет построение фундамента  демократического общества, и защита прав и свобод человека.
Заместитель декана факультета экономики и промышленности, старший преподаватель кафедры экономического права UNEC Сабухи Танрывердиев  сказал, что созданная опираясь на великие традиции государственности Азербайджана, национальные и общечеловеческие ценности,  и имеющая жизненно важное значение для истории нашего народа,  Конституция является выражением исторического пути нашего народа и многовековой борьбы за независимость,