UNEC tələbələrinin elmə marağı artır
Dekabrın 21-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) Beynəlxalq iqtisadiyyat kafedrasının gənc müəllimləri, Tələbə Elmi Cəmiyyəti və Tələbə Araşdırma Mərkəzinin birgə təşkil etdiyi “İqtisadi inkişaf qlobal gərginliyinin artması şəraitində” mövzusunda tələbə – elmi konfransı keçirilib.
Beynəlxalq İqitisadi Münasibətlər fakültəsinin dekanı Mənsur Bərxudarov fakültədə tələbə-elmi konfransların mütəmadi olaraq, ildə iki dəfə keçirildiyini və artıq xoş bir ənənə, elmlə maraqlanan tələbələr üçün bayram şəklini aldığını bildirib. Elmi konfransın sonunda ən maraqlı məruzələrin mükafatlandıracağını, ümumən tədbirin isə tələbələrin istedadlarından qaynaqlanan bədii gecə ilə tamamlanacağı barədə məlumat verib.
Rektor, professor Ədalət Muradovun adından çıxış edən rektorun müşaviri Elşən Bağırzadə konfrans mövzusunun aktuallıq kəsb etdiyini və iqtisadi proseslərin sürətlə inkişaf etdiyini bildirib. Manatın məzənnəsinə dair son dəyişiklikləri şərh edən E.Bağırzadə bu prosesin obyektiv iqtisadi səbəblərini açıqlayıb, müsbət və mənfi tərəflərini dəyərləndirıb, bu amildə müasir beynəlxalq siyasi amillərin roluna nəzər salıb.
Elmi konfrans tələbələrin məruzələri ilə davam edib. Konfransın gün ərzində bölmə iclaslarında davam etdirilməsi nəzərdə tutulub. Günün sonunda yekun nəticələr müəyyənləşdiriləcək.

Повышается интерес к науке студентов UNEC
21 декабря в Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) при совместной организационной поддержке молодых преподавателей кафедры Международная экономика, Студенческого научного общества и Центра студенческих исследований  проведена студенческая научная конференция по теме «Экономическое развитие в условиях нарастания глобального кризиса»
Декан факультета Международные экономические отношения Мансур Бархударов отметил о постоянном проведении в году два раза на факультете студенческой научной конференции, что приняло традиционный характер и для студентов, интересующихся наукой, превратилось в праздник. Он проинформировал студентов, что в конце конференции будут награждены наиболее интересные доклады, и завершится мероприятие творческим вечером студентов.
От имени ректора, профессора Адалята Мурадова выступил советник ректора Эльшан Багирзаде, который отметил актуальность темы и усиленное развитие экономических процессов. Комментируя последние изменения в курсе маната,  Э.Багирзаде раскрыл объективные экономические причины этого процесса, оценил положительные и отрицательные стороны, рассмотрел роль современных международных политических факторов в этом деле.
Научная конференция продолжалась докладами студентов. Предусматривается проведение пленарных заседаний конференции в течение дня. В конце дня будут определены итоговые результаты.