UNEC tələbələrinin elmə marağı artır
Dekabrın 21-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) Beynəlxalq iqtisadiyyat kafedrasının gənc müəllimləri, Tələbə Elmi Cəmiyyəti və Tələbə Araşdırma Mərkəzinin birgə təşkil etdiyi “İqtisadi inkişaf qlobal gərginliyinin artması şəraitində” mövzusunda tələbə – elmi konfransı keçirilib.
Beynəlxalq İqitisadi Münasibətlər fakültəsinin dekanı Mənsur Bərxudarov fakültədə tələbə-elmi konfransların mütəmadi olaraq, ildə iki dəfə keçirildiyini və artıq xoş bir ənənə, elmlə maraqlanan tələbələr üçün bayram şəklini aldığını bildirib. Elmi konfransın sonunda ən maraqlı məruzələrin mükafatlandıracağını, ümumən tədbirin isə tələbələrin istedadlarından qaynaqlanan bədii gecə ilə tamamlanacağı barədə məlumat verib.
Rektor, professor Ədalət Muradovun adından çıxış edən rektorun müşaviri Elşən Bağırzadə konfrans mövzusunun aktuallıq kəsb etdiyini və iqtisadi proseslərin sürətlə inkişaf etdiyini bildirib. Manatın məzənnəsinə dair son dəyişiklikləri şərh edən E.Bağırzadə bu prosesin obyektiv iqtisadi səbəblərini açıqlayıb, müsbət və mənfi tərəflərini dəyərləndirıb, bu amildə müasir beynəlxalq siyasi amillərin roluna nəzər salıb.
Elmi konfrans tələbələrin məruzələri ilə davam edib. Konfransın gün ərzində bölmə iclaslarında davam etdirilməsi nəzərdə tutulub. Günün sonunda yekun nəticələr müəyyənləşdiriləcək.

UNEC Students’ increasing interest in Science
Student-scientific conference on “Economic Growth in terms of the increasing Global Tension” jointly organized by the young teaching staff members of the Department International Economics, Student Scientific Society and the Center for Student Investigation of Azerbaijan State University of Economics (UNEC) on December 21.
Dean of the Faculty International Economic Relations Mansur Barkhudarov said that the student-scientific conferences regularly held by the Faculty twice a year have already become a tradition, even celebration for the students. He also delivered the information that the most interesting reports would be awarded and generally the event would be completed full of students’ talents.
Making a speech on behalf of the Rector, Professor Adalat Muradov Advisor to the Rector Elshan Baghirzade said that the topic of the conference was urgent and that the economic processes develop rapidly. Commenting on the recent changes in the exchange rate of the manat E.Baghirzade explained the objective and economic reasons of this process, evaluated pros and cons and had a glance to the role of international political factors.
Scientific conference was followed by presentations by the students. The conference is planned to be continued in section meetings throughout the day. Final results will be determined at the end of the day.