UNEC-in “Qabaqcıl təhsil işçisiləri”
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) 85 illik yubileyi münasibəti ilə təhsilin səviyyəsinin qaldırılması, dünya standartlarına və dünya elminə uğurla inteqrasiya olunması, həmçinin universitetdə təhsil alan gənc nəsli yüksək ixtisaslı mütəxəssis kimi yetişmələri ilə yanaşı onların Vətən, millət, dövlət sevgisini əməllərində təcəssüm etdirən bir ziyalı, bir insan kimi formalaşması sahəsində  göstərdikləri fəaliyyətlərinə görə universitetdə fəaliyyət göstərən bir neçə müəllimə Təhsil naziri Mikayıl Cabbarov “Qabaqcıl təhsil işçisi” döş nişanı və fəxri fərmanla təltif edilmələri üçün əmr imzalayıb.
Bu münasibətlə “Qabaqcıl təhsil işçisi” döş nişanı alan universitetimizin üç müəllimi ilə görüşüb söhbət etdik.
“Beynəlxalq iqtisadiyyat” kafedrasının müdiri, iqtisad elmləri doktoru, professor İrşad Kərimli:
– Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti Zaqafqaziyada ilk və yeganə    iqtisadyönümlü ali məktəb kimi formalaşıb və indi də inkişaf etməkdədir. Ölkə prezidenti cənab İlham Əliyevin UNEC qarşısında qoyduğu vəzifəni universitetin rektoru , professor Ədalət Muradov həyata keçirmək üçün  konkret hədəf müəyyən edib. Hədəf UNEC-in nəinki Avropada, habelə dünyanın ən qabaqcıl  universitetləri sırasında özünə layiq yer tutmasıdır.
Bu istiqamətin bazası son illərdə universitet rəhbərliyi tərəfindən fasiləsiz  olaraq, elm, tədris-metodik sahədə apardığı islathatlardan daha aydın görmək olar.
Biz universitet əməkdaşları biliyimizi, elmimizi və tədris təşkilatçılıq qabiliyyətimizi göstərilən hədəflərə çatmaq istiqamətinə yönəltmək üçün daha fəal cəhd göstərməyə çalışmalıyıq.
“Ətraf mühitin mühafizəsi və iqtisadiyyatı” kafedrasının müdiri, dosent Validə Mehdizadə:
– 85 illik yubileyi keçirilən doğma universitetimizin divarları arasında uzun illərdir ki, müəllimlik edirəm. Azərbaycanda müəllim adı hər zaman yüksəklərdə tutulub. Müəllimə Ulu Öndərimiz həmişə yüksək qiymət verib, müəllim haqqında gözəl fikirlər söyləyib. Onun  müəllim haqqında dediyi “Müəllim yeganə şəxsiyyətdir ki, cəmiyyət özünün gələcəyini-uşaqların tərbiyəsini yalnız ona etibar edir” fikri müəllimə verilən ən gözəl tərifdir. Mən də müəllimlərimizi universitetimizin 85 illik yubileyi münasibətilə təbrik edirəm. Müəllimlik çox şərəfli və məsuliyyətli işdir. Bu məsuliyyət müəllimlik peşəsinə qarşı son dərəcə həssas və ciddi olmağı tələb edir. Heç kimə sirr deyil ki, Azərbaycanda  müəllim  peşəsinə olduqca böyük diqqət və qayğı göstərilir. Aparılan məqsədyönlü islahatların nəticəsində müəllimlərin maaşlarının bir neçə dəfə artırılmasına nail olunub. Son dövrlər müəllimlərlə bağlı həyata keçirilən faydalı tədbirlərin sayını sadalamaqla kifayətlənmək olmur. Bu isə o deməkdir ki, bizdə müəllim əməyinə dövlət səviyyəsində qiymət verilir. Müəllimlər  üçün isə yalnız o qalır ki, bu diqqət və qayğının qarşısında millətimizə layiqincə xidmət edək və bu şərəfli adı qoruyub saxlayaq.
UNEC-in Dərbənd filialının direktoru, professor Rövşən Göyüşov:
– Bir insan üçün həyatda ən başlıca nemət olan dəyəri-biliyi yetişməkdə olan gənc nəslə müəllim verir. Öz çətin əməkləri ilə müəllimlər cəmiyyətə yetişkən  fərdlər hazırlayır, onlara həyat yolunu başa çalırlar. Sevindirici haldır ki, müəllimlik peşəsində çalışanların sosial rifahı  getdikcə yüksəlmək üzrədir. Azərbaycan təhsilinə, təhsil işçilərinə daim böyük diqqət və qayğı göstərən dövlət başçısı və təhsil nazirimiz  ənənəyə uyğun olaraq, peşə bayramları, çalışdıqları təhsil ocaqlarının yubileyləri ərəfəsində bir qrup təhsil işçisinin təhsilin inkişafındakı xidmətlərinə görə “Əməkdar müəllim” fəxri adı, “Tərəqqi medalı”, “Fəxri fərman”, “Qabaqcıl təhsil işçisi” döş nişanı və s. medallarla təltif edilməsi haqqında sərəncamlar imzalayır. Təhsilimizə göstərdiyi diqqətə görə Prezidentimizə minnətdar olmalıyıq. Bundan sonra müəllim öz üzərində daha çox işləməlidir. Çünki bu günün müəllimi daha çevik, informasiya texnologiyalarından istifadə etməyi bacaran, tədris zamanı innovativ layihələri tətbiq etmək bacarığına malik olmalıdır.

«Передовые работники образования» UNEC
В связи с юбилеем 85-летия Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) и за оказанную деятельность в сфере  повышения уровня образования, успешной интеграции в мировые стандарты и в мировую науку, а также наряду с проведением работ с подрастающей молодежью в  подготовке их как высококвалифицированных специалистов и  формирования как интеллигента, человека, проявляющего любовь к Родине, народу, государству, министр образования Микаил Джаббаров подписал приказ о награждении преподавателей университета нагрудным знаком «Передовой работник образования» и почетной грамотой.
В связи с этим мы встретились  с тремя преподавателями университета, награжденными нагрудными знаками «Передовой работник образования».
Заведующий кафедрой «Международная экономика», доктор экономических наук, профессор Иршад Керимли:
— Азербайджанский государственный экономический университет сформировался как первое и единственное высшее учебное заведение экономического направления в Закавказье, которое и сейчас продолжает развиваться. Ректор университета, профессор Адалят Мурадов для осуществления поставленной Президентом страны господином Ильхамом Алиевым перед UNEC обязанности определил конкретные цели. Целью является завоевание достойного места не только в Европе, но и в ряду наиболее передовых университетов мира.
Базу этого направления ясно можно увидеть в реформах, непрерывно проведенных в последние годы руководством университета в учебной, учебно-методической сферах.
Мы сотрудники университета должны стремиться к более активному направлению своих сил для достижения целей в знаниях, науке и организации обучения.
Заведующая кафедрой «Охрана и экономика окружающей среды», доцент Валида Мехтизаде:
— На протяжении долгих лет я работаю преподавателем в стенах отмечаемого 85-летие родного университета. Профессия учителя достойна самой высокой оценки и в Азербайджане это высоко оценивается. Наш общенациональный лидер Гейдар Алиев всегда высоко ценил учителя, высказывал прекрасные выражения об учителях. Его слова «Учитель единственная личность, которому общество доверяет свое будущее, воспитание детей»,- самая высокое определение учителя. Я тоже поздравляю преподавателей университета с 85-летним юбилеем. Учитель – это очень почетная и ответственная работа. Это ответственность требует быть чрезвычайно чувствительным и серьезным к профессии учителя. Не секрет, что к профессии учителя в Азербайджане оказывается большое внимание и забота. В результате проведенных целенаправленных реформ зарплата учителей поднялась в несколько раз. В последнее время все больше растет число мероприятий, связанных с учителем.  А это значит, что у нас деятельность учителя оценивается на государственном уровне. При оказании такого внимания и такой заботы учителю остается лишь то, чтобы достойно служить народу и с честью носить это почетное имя.
Директор Дербентского филиала UNEC, профессор Ровшан Гёюшев:
— Для каждого человека одним из основных благ в жизни, является овладение знаниями, которое дает ему учитель Своим нелегким трудом учителя готовят обществу подрастающих личностей, раскрывают им жизненные пути. Отрадно отметить, что у учителей социальное благополучие постепенно растет.
Глава государства и министр образования, оказывая большое внимание работникам образования соответственно традициям в профессиональные праздники, накануне юбилея группе работников образования за заслуги в развитии образовании присуждают почетное имя «Заслуженный учитель» и награждают нагрудными знаками  «Передовые работники образования», «Почетными грамотами», медалями «Прогресс».
Мы должны быть благодарны Президенту за оказанное внимание образованию. В будущем учитель еще больше должен работать над собой. Потому что сегодняшний учитель должен уметь профессионально пользоваться информационными технологиями, применять инновационные проекты при обучении.