UNEC-in gənc müəllimləri Türkiyədə Xocalı soyqırımından bəhs ediblər
UNEC ilə Türkiyənin İstanbul Sabahattin Zaim Universiteti Xocalı soyqırımının 26-cı ildönümü ilə bağlı birgə konfrans keçirib.
İstanbul Sabahattin Zaim Universitetində təşkil edilən konfransın iştirakçıları öncə soyqırımı əks etdirən foto sərgi ilə tanış olublar.
Azərbaycan və Türkiyənin dövlət himnləri səsləndirildikdən sonra soyqırımı qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. UNEC Gənc Müəllimlər Şurasının İdarə Heyətinin sədri Səbuhi Tanrıverdiyev Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tarixi köklərindən bəhs edib. Şuranın üzvü Yalçın Köçərli “Xocalı soyqırımı: hadisələrin xronologiyası” mövzusunda çıxış edib. O, Xocalıda baş verənlərin soyqırımı olduğunu tarixi faktlar və beynəlxalq hüquq prinsipləri ilə əsaslandırıb. UNEC Gənc Müəllimlər Şurasının digər üzvü Söhrab İsayev isə Azərbaycanın Ermənistanla müharibədə itkilərinin iqtisadi qiymətləndirilməsindən söz açıb. Natiqlər Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə 2008-ci ildə start verilən “Xocalıya ədalət!” beynəlxalq məlumatlandırma kampaniyası barədə ətraflı məlumat veriblər. Bu qanlı cinayətə beynəlxalq birliyin biganə qaldığını vurğulayan UNEC-in gənc müəllimləri, Türkiyənin hər zaman olduğunu kimi, Xocalı soyqırımı günlərində də Azərbaycanın yanında olduğunu bildiriblər.
İstanbul Sabahattin Zaim Universitetinin İşlətmə fakültəsinin dekanı, Dr.İbrahim Güran Yumuşak qətliamın təkcə Azərbaycana qarşı deyil, bütün türk dünyasına qarşı yönəldiyini qeyd edərək, ermənilərin tarixi türk düşmənçiliyindən danışıb.
Konfransda iştirak edən İstanbul Sabahattin Zaim Universitetinin müəllim və tələbələri 26 il əvvəl Xocalıda hücuma məruz qalan Azərbaycan xalqının kədərinə şərik olduqlarını bildirərək, bu soyqırımını insanlığa qarşı törədilmişən ağır cinayət adlandırıblar.

The young teachers of UNEC talked about the Khojaly genocide in Turkey
The UNEC and Turkish Istanbul Sabahattin Zaim Universiy hosted the conference on the 26-th anniversary of the Khojaly genocide.
The participants of the conference organized at Istanbul Sabahattin Zaim Universiy at first got acquainted with the photo exhibition, reflecting the genocide.
After the national anthems of Azerbaijan and Turkey had been sounded, the victims of the genocide were commomerated with  a minute of silence. The chairman of the UNEC Young Teachers Board  Sabuhi Tanriverdiyev spoke about the historical roots of Azerbaijani-armenian, Nagorny Krabakh conflict. The member of the Board Yalchın Kocharli spoke on the topic  “Khojaly genocide: the chronology of events”.  He justified with the historical facts and principles of international law that the events, had happened in Khocaly were genocide. Another member of UNEC Young Teachers Board Sohrab Isayev spoke about the economic assessment of  losses of Azerbaijan in the war with Armenia. The speakers gave the detailed information about the international awareness campaign “Justice for Khojaly!” launched in 2008 on the initiative of the Vice President of  Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva. The young teachers of  UNEC emphasized that, the international community was indiffierent to this bloody crime, but as usual , Turkey had been near Azerbaijan on the days of  Khojaly genocide, as well.
The dean of the Business faculty of Istanbul Zaim University, Dr.Ibrahim Guran Yumushak noted that, the massacre had been not only against Azerbaijan, but also against the whole Turkish world, and spoke about the historical Turkish animosity of armenians.
The teachers and students of  Istanbul Zaim University participating in the conference stated that they shared the sorrow of the Azerbaijani people,who had been attacked in Khojaly 26 years ago and they said that this genocide was a grave crime committed against humanity.