UNEC-in gənc müəllimləri Türkiyədə Xocalı soyqırımından bəhs ediblər
UNEC ilə Türkiyənin İstanbul Sabahattin Zaim Universiteti Xocalı soyqırımının 26-cı ildönümü ilə bağlı birgə konfrans keçirib.
İstanbul Sabahattin Zaim Universitetində təşkil edilən konfransın iştirakçıları öncə soyqırımı əks etdirən foto sərgi ilə tanış olublar.
Azərbaycan və Türkiyənin dövlət himnləri səsləndirildikdən sonra soyqırımı qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. UNEC Gənc Müəllimlər Şurasının İdarə Heyətinin sədri Səbuhi Tanrıverdiyev Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tarixi köklərindən bəhs edib. Şuranın üzvü Yalçın Köçərli “Xocalı soyqırımı: hadisələrin xronologiyası” mövzusunda çıxış edib. O, Xocalıda baş verənlərin soyqırımı olduğunu tarixi faktlar və beynəlxalq hüquq prinsipləri ilə əsaslandırıb. UNEC Gənc Müəllimlər Şurasının digər üzvü Söhrab İsayev isə Azərbaycanın Ermənistanla müharibədə itkilərinin iqtisadi qiymətləndirilməsindən söz açıb. Natiqlər Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə 2008-ci ildə start verilən “Xocalıya ədalət!” beynəlxalq məlumatlandırma kampaniyası barədə ətraflı məlumat veriblər. Bu qanlı cinayətə beynəlxalq birliyin biganə qaldığını vurğulayan UNEC-in gənc müəllimləri, Türkiyənin hər zaman olduğunu kimi, Xocalı soyqırımı günlərində də Azərbaycanın yanında olduğunu bildiriblər.
İstanbul Sabahattin Zaim Universitetinin İşlətmə fakültəsinin dekanı, Dr.İbrahim Güran Yumuşak qətliamın təkcə Azərbaycana qarşı deyil, bütün türk dünyasına qarşı yönəldiyini qeyd edərək, ermənilərin tarixi türk düşmənçiliyindən danışıb.
Konfransda iştirak edən İstanbul Sabahattin Zaim Universitetinin müəllim və tələbələri 26 il əvvəl Xocalıda hücuma məruz qalan Azərbaycan xalqının kədərinə şərik olduqlarını bildirərək, bu soyqırımını insanlığa qarşı törədilmişən ağır cinayət adlandırıblar.

Молодые преподаватели UNEC в Турции о Ходжалинском геноциде
UNEC и Стамбульский университет Sabahattin Zaim Турции провели конференцию по случаю 26-ой годовщины Ходжалинского геноцида.
Участники конференции, организованной Стамбульским университетом Sabahattin Zaim вначале ознакомились с фотовыставкой, отражающей геноцид.
После озвучивания государственных гимнов Азербайджана и Турции минутой молчания была почтена память жертв геноцида.  Председатель управления Совета молодых преподавателей UNEC Сабухи Танрывердиев рассказал об исторических корнях армяно-азербайджанской, Нагорно-Карабахской конфликтов.Член Совета Ялчын Кёчерли выступил по теме «Ходжалинский геноцид: хронология событий».Назвав события в Ходжалы геноцидом, он обосновал это историческими фактами и международными правовыми принципами.Другой член Совета молодых преподавателей UNEC Сохраб Исаев отметил об экономической оценке потерь со стороны Азербайджана в войне с Арменией.  Выступившие дали подробную информацию о международной информационной компании «Справедливость Ходжалы!», стартующей с 2008 года по инициативе вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой. Подчеркнув  хладнокровие международных объединений к кровавому преступлению, молодые преподаватели UNEC отметили, что Турция как всегда и в дни геноцида Ходжалы будет рядом с Азербайджаном.
Декан факультета управления Стамбульского университета Zaim, Др.Ибрагим Гюран Юмушак отметил, что эта резня направлена не только против Азербайджана, а против всего тюркского мира и подчеркнул об исторической вражде армян против тюрков.
Участвующие в конференции преподаватели и студенты Стамбульского университета Zaim отметили, что разделяют печаль азербайджанского народа, подвергшего нападению в Ходжалы 26 лет назад и назвали этот геноцид тяжелым преступлением против человечества.