UNEC-də “Strateji Yol Xəritəsi” öyrənilir
UNEC-in İqtisadiyyat fakültəsində “Azərbaycan Respublikasında peşə təhsili və təliminin inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi” mövzusunda elmi-seminar keçirilib.
Fakültə nəzdində fəaliyyət göstərən kafedraların professor-müəllim heyətinin iştirak etdiyi seminarda dekan, dosent Asiman Quliyev ölkədə təhsil sektorunda ciddi islahatlar həyata keçirildiyini bildirib. “Azərbaycan Respublikasında peşə təhsili və təliminin inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi”nın qəbul edilməsi bu sahədə mövcud problemlərin aradan qaldırılmasına kömək edəcək.
Seminarda “Əməyin iqtisadiyyatı və təşkili” kafedrasının baş müəllimi, iqtisad elmləri namizədi İsmayıl İsmayılov “Azərbaycan Respublikasında peşə təhsili və təliminin inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi”nə dair məruzə ilə çıxış edb. O, qeyd edib ki, müasir postindustrial cəmiyyətdə elmi-texniki inqilab nəticəsində bilavasitə məhsuldar qüvvəyə çevrilən elm həm cəmiyyətin, həm də iqtisadiyyatın inkişafında başlıca rol oynayır. Bu da əmək bazarında yüksəkixtisaslı kadrlara tələbatı artırır, ixtisaslı və az ixtisazsız işçilərin məşğulluğunun təmin olunmasını çətinləşdirir.
Ona görə də sözügedən sənəddə göstərilən məsələlərin həlli, qarşıya qoyulan hədəflərin reallaşdırılması yalnız dövlətin deyil, eləcə də bütün iqtisadi subyektlərin maraq dairəsində olan məsələdir. İ.İsmayılov qeyd edib ki, peşəkar kadrların hazırlanması əsasən, texniki peşə məktəblərində, liseylərdə həyata keçrildiyindən, Yol Xəritəsində də əsas diqqət bu sahənin inkişafına yönəldilib.
Ölkədə peşə təhsilində olan problemlərdən danışan İ.İsmayılov eyni zamanda Yol Xəritəsində ölkədə peşə təhsilinin inkişafı ilə bağlı nəzərdə tutulan tədbirlər, bunların reallaşdırılması halında gözlənilən nəticələri barədə məlumat verib. Dünya təcrübəsindən nümunələr gətirməklə, mühüm sənədin əhəmiyyətini vurğulayıb.
“Əməyin iqtisadiyyatı və təşkili” kafedrasının dosenti Sevinc Bayramova isə peşə məktəblərində və liseylərdə müxtəlif ixtisaslar üzrə kadr hazırlığınn standartlarının yüksəldilməsinin vacibliyindən danışıb. Sənəddə bu sahədə həyata keçirilməsi nəzərdə tutulan tədbirlərin əmək bazarına təsirlərindən danışıb.
“Əməyin iqtisadiyyatı və təşkili” kafedrasının müdiri, professor Tofiq Quliyev peşə təhsilinin səmərəliliyinin yüksəldilməsi üçün problemlərin dəqiq müəyyən edilməsinin və bu sahədə kompleks işlərin həyata keçirilməsinin zəruriliyini vurğulayıb. Magistratura Mərkəzinin direktoru prof. Qabil Manafov “Azərbaycan Respublikasında peşə təhsili və təliminin inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi”nin bu baxımdan cox əhəmiyyətli bir sənəd olduğunu bildirib.
“Azərbaycan Respublikasında uyğun qiymətə mənzil təminatının inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi” mövzusunda təşkil edilən növbəti elmi seminarda fakültə dekani A.Quliyev 2020-ci ilədək strateji baxışda ölkədə mənzil ehtiyacının ödənilməsi və bu məqsədlə yaşayış binalarının və müvafiq sosial infrastrukturun – məktəb, xəstəxana və s. tikilməsində Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyinin mövqeyinin gücləndirilməsi, 2025-ci ilədək olan dövr üçün uzunmüddətli baxışda şəhərlərin əsaslı və planlı şəkildə yenidən qurulması, 2025-ci ildən sonrakı dövr üçün hədəf baxışda isə rayonlarda da uyğun qiymətə mənzil sektorunun davamlı inkişafı ilə bağlı çatışmazlıqların aradan qaldırılmasının nəzərdə tutulduğunu vurğulayıb.
Seminarda “Qiymət və qiymətləndirmə” kafedrasinin dosentləri Q.Bayramov və B.Sadıqov çıxış ediblər. Sonra məruzəçilərinin çıxışı ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Məruzəçilər seminar iştirakçılarının suallarını cavablandırıblar.
Sonda seminara sədrlik edən fakültə dekanı A.Quliyev bildirib ki, Strateji Yol Xəritəsinin ayrı-ayrı bölmələrinin öyrənilməsi bundan sonra keçiriləcək seminarlarda davam etdiriləcək.

“The Strategic Roadmap” studied at UNEC
Scientific workshop on “Strategic Roadmap for the Development of Vocational Education and Training in the Republic of Azerbaijan” was held in the School of Economics of UNEC.
Dean, Associate Professor Asiman Guliyev said serious reforms are being held I education sector of the country within the seminar attended by the academic staff of the departments performing under the School. The adoption of the “Strategic Roadmap for the Development of Vocational Education and Training in the Republic of Azerbaijan” will help to eliminate the problems existing in this area.
A senior teacher of the Department of “Economy and Organization of Labor”, Can. of Econ. Ismayil Ismayilov made a report on “Strategic Roadmap for the Development of Vocational Education and Training in the Republic of Azerbaijan”. He said that the science, which has directly become a productive force of post-industrial society as a result of scientific-technical revolution, plays a major role in economic development. It also increases the demand for highly qualified personnel in the labor market and makes the recruitment of skilled and semi- skilled employees difficult.
Therefore, the solution of the issues stated in the above mentioned document, realization of the objectives set forth is not only state’s interest, but also the interest of all economic entities. I.Ismayilov noted that as the cadres’ development is mainly carried out in the technical specialized schools and lyceums, the development of this area is mainly focused on in the Strategic Roadmap.
Speaking about the problems of vocational education in the country, I.Ismayilov at the same time delivered the information about the expected results of the realization of events envisaged by the Strategic Roadmap in connection with the development of vocational education in the country. With examples of world experience, he emphasized the significance of the document.
An Associated Professor of the Department of “Economy and Administration of Labor” Sevinj Bayramova spoke about the necessity of increasing standards of cadres’ development in vocational schools and lyceums. She talked about the impact of the events intended to be held to the labor market.
Head of the Department of “Economy and Administration of Labor”, Professor Tofig Guliyev highlighted the importance of precise identifying of the problems to improve the efficiency of the vocational education and complex affairs to be done in this field. Director of the Graduate Center, Prof. Gabil Manafov said that the “Strategic Roadmap for the Development of Vocational Education and Training in the Republic of Azerbaijan” is a very significant document on this ground.
Within the next scientific workshop organized on “The Strategic Roadmap for the Development of the Affordable Housing in the Republic of Azerbaijan”, the School Dean A.Guliyev spoke about strategic review in the country to housing needs until 2020 and strengthening position of the State Construction Agency for relevant infrastructure- schools, hospitals etc., fundamental and planned reconstruction of the cities for long-term period until 2025 and emphasized elimination of shortcomings intended for sustainable development of the housing sector at a reasonable price.
Associated Professors of the Department of “Price and PricingG.Bayramov and B.Sadigov made speeches within the seminar. Then views on the lecturers’ speeches were exchanged. The reporters responded the participants’ questions.
At the end, the School Dean A.Guliyev who chaired the workshop noted that studying of the separate sectors of the Strategic Roadmap will be carried out within the next workshops.