UNEC-də seminar: “Xərçəng ölüm deyil!”
UNEC-in İqtisadiyyat fakültəsində Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Gənclər Fondunun 8-ci qrant müsabiqəsinin qalibi olan “Xərçəng ölüm deyil!” adlı layihəsinin növbəti seminarı keçrilib.
Fakültə dekanı, dosent Asiman Quliyev layihənin əhəmiyyətindən danışaraq, gənc nəslin bu barədə maariflənməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb. Seminarın UNEC-də təşkil edilməsinin təşəbbüskarı “Əməyin iqtisadiyyatı və təşkili” kafedrasının baş müəllim İsmayıl İsmayılov xərçənglə mübarizə yollarının daha geniş auditoriyaya çatdırılmasına xidmət edən layihələrin önəmini qeyd edib.
Layihə rəhbəri Zərxanım Ağayeva bildirib ki, insanlar bir çox hallada məhz məlumatsızlıqdan xərçəng xəstəliyinə tutulur. Bu  xəstəliyə tutulan  bir çox insanlarda isə gələcəyə ümidsizlik yaranır, depressiyaya düşürlər. Halbuki, xərçəngə tutulmaq heç də son deyil. Bu gün bu xəstəliyin də müxtəlif üsullarla müalicəsi həyata keçriliir. Ona görə də biz layihə çərçivəsində seminar iştirakçılarına insanların həm bu xəstəliyə tutulma riskini maksimum azaltması üçün nə etməli olduqları, həm də xərçəng xəstəliyinin müalicəsi ilə bağlı məlumat vermək istəyirik.
Tibb Universitetinin Onkologiya Şöbəsinin həkimi Nərmin Əhmədli xərçəng xəstəliyinin yaranma səbəbləri, özünü necə biruzə verməsi, xərçəngə tutulma riskini artıran hallar, qidalar, zərərli vərdişlər barədə geniş məlumat verib. Təqdimatla insanın müxtəlif orqanlarında xərçəng xəstəliyinin yaranmasının əlamətlərini nümayiş etdirib. Sonra isə xərçəng xəstəliyinin müalicəsində istifadə olunan  müasir  metodlardan söz açıb.  Bildirib ki, Azərbaycan dövlətinin dəstəyi ilə onkoloji xəstəxanalarda xərçəng xəstəliyinin müalicəsi üçün hər cür şərait yaradılıb, müasir avadanlıqlar gətirilib. N.Əhmədli vaxtında aşkarlandıqda xərçəng xəstəliyinin tam və daha asan müalicə olunduğunu bildirdi. Konkret faktlarla gec müraciət edən xəstələrin də müalicəsinin mümkün olduğunu qeyd etdi.

A Seminar held at UNEC: “Cancer is not Death”
The next workshop of the Project “Cancer is not Death” gained a grant of the 8th competition of the Youth Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan was held in the Faculty of Economics of UNEC.
Speaking about the significance of the project, the Faculty Dean, Associate Professor Asiman Guliyev highlighted the necessity of the youths’ awareness in this area. The initiator of the seminar at UNEC, a senior teacher of the Department of “Economy and Organization of Labor” Ismayil Ismayilov noted the importance of the projects that will deliver the ways to fight cancer to a wider audience.
The Project Manager Zerkhanim Aghayeva said people sometimes suffer from cancer just of being uninformed. And people caught the disease fall into depression and hopelessness. However, to be caught to cancer is not the end. Today, the treatment of this disease is carried out in various ways. Therefore, we want to provide the participants of the seminar with the information about reducing the risk of developing the disease and cancer related treatment.
The Doctor of the Oncology Department of the Medical University Narmin Ahmadli delivered detailed information about the causes of cancer, symptoms, circumstances that increase the risk of developing cancer, foods and harmful habits. She made a presentation of the signs of the formation of cancer in different organs of the human body. Then she spoke about the modern methods used in treatment of cancer. She said all the necessary conditions have been created for the treatment of cancer in oncology hospitals and they were supplied with modern equipment with support of Azerbaijan government. N.Ahmadli highlighted that cancer can be completely and easily treated when is detected on time. She explained the possibility of the therapy of the patients who applied later with concrete facts.