UNEC-də “Kapital bazarları həftəsi”nə start verilib
Oktyabrın 24-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Maliyyə və maliyyə institutları kafedrası, Karyera Mərkəzinin təşkilatçılığı və Bakı Fond Birjasının dəstəyi ilə “Kapital bazarları həftəsi” layihəsinə start verilib. Layihə çərçivəsində UNEC tələbələrinə “Kapital bazarları” mövzusunda master-klaslar keçirilməsi və “İnvestor” kapital bazarlarının simulyasiya oyunun təşkil edilməsi nəzərdə tutulur.
Maliyyə və maliyyə institutları kafedrasının müdiri, iqtisad elmləri doktoru Əvəz Ələkbərov UNEC-lə Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatası arasında əməkdaşlığın getdikcə inkişaf etdiyini bildirib. “Kapital bazarları həftəsi”nin tələbələrin maliyyə biliklərinin artırılmasında xüsusi rol oynayacağını qeyd edib.
Bakı Fond Birjasının İdarə Heyətinin sədr müavini Vüqar Namazov “Kapital Bazarları Həftəsi” çərçivəsində keçiriləcək master-klaslarının mövzuları, planı və təlimçilər haqqında məlumat verərək, praktiki biliklərin universitetlərdə tədrisinin önəmini vurğulayıb.
Master-klasların məqsədi tələbələrə Kapital bazarlarına dair BFB-nin topladığı zəngin praktiki biliklərin tədris olunmasıdır. Beş gün davam edəcək master-klaslarda BFB-nin mütəxəssisləri Kapital Bazarlarına aid müxtəlif mövzularda: “Azərbaycan Kapital Bazarı”, “Kapital Bazarları alətləri və ticarətin təşkili”, “Kapital Bazarlarının imkanları”, “Fond Birjasında Listinq”, “Qiymətli kağızları kütləvi ticarət olunan Şirkət Olmağın Üstünlükləri”, “IPO”, “İnvestisiya Qərarlarında Mühasibat Uçotunun Rolu”, “Kapital Bazarlarında ticarət (simulyasiya oyunu)” mövzularında öz bilik və təcrübələrini təlim iştirakçıları ilə bölüşəcəklər.
“Kapital bazarları həftəsi”nin ilk günündə V.Namazov “Azərbaycan Kapital Bazarı” və BFB-nin Ticarət və Üzvlük Qrupunun rəhbəri Rəxşəndə Əlili “Kapital Bazarları alətləri və ticarətin təşkili” mövzularında master-klas keçiblər.
Qeyd: Tədbir 28 yanvar 2016-cı ildə UNEC ilə Qiymətli Kağızlar üzrə Dövlət Komitəsi  (indiki Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatası) arasında imzalanmış anlaşma memorandumu çərçivəsində həyata keçirilir.

В UNEC стартует «Неделя рынков капитала»
24 октября при организационной поддержке кафедры Финансов и финансовых институтов, Центра карьеры Азербайджанского государственного экономического университета  (UNEC) и поддержке Бакинской фондовой биржи стартует проект «Неделя рынков капитала». В рамках проекта предусматривается проведение для студентов UNEC занятий  мастер-класс по теме «Рынки капиталов» и организация симуляционной игры  капитальных рынков «инвестор».
Заведующий кафедрой Финансы и финансовые институты, доктор экономических наук Авез Алекберов отметил о развитии сотрудничества UNEC с Палатой надзора над финансовыми рынками. Он отметил, что «Неделя рынков капитала» играет особую роль в повышений знаний у студентов в финансовой сфере.
Заместитель председателя Управления Бакинской фондовой биржи Вугар Намазов представив информацию по темам мастер-класс, которые будут проводиться в рамках «Недели рынков капитала», планах и инструкциях, подчеркнул о значении практических знаний при обучении в университетах.
Целью проведения мастер-класс является применение богатых практических знаний, накопленных БФБ по рынку капиталов, в  процессе обучения студентов. На занятиях мастер-класс, которые состоятся в течение пяти дней, специалисты БФБ поделятся своими знаниями и опытом с участниками семинаров по темам относительно Рынка капиталов:  «Рынок капитала Азербайджана», «Инструменты рынков капитала и организация торговли», «Возможности рынков капитала», «Листинг на фондовой бирже»,  “IPO”,»Роль бухгалтерского учета в инвестиционных решениях», «Торговля на рынках капитала (симуляционная игра)».
В первый день «Недели рынков капитала» провели мастер-класс В.Намазов на тему «Рынок капитала Азербайджана» и руководитель группы по торговле и членстве БФБ Рашханда Алили на тему «Инструменты рынков капитала и организация торговли».
Примечание:  Мероприятие осуществляется в рамках подписанного 28 января 2016 года меморандума о взаимопонимании между UNEC и Государственным комитетом по ценным бумагам (в настоящее время Палаты надзора над финансовыми рынками).