UNEC-də İKT və innovasiyaların inkişafında dövlət dəstəyi mexanizmləri müzakirə olunub
UNEC-də “İKT və innovasiyaların inkişafında dövlət dəstəyi mexanizmləri” mövzusunda elmi seminar keçirilib.
İnformasiya Texnologiyaları İnkişafı Dövlət Fondunun (İTİDF) və “İnformasiya iqtisadiyyatı və texnologiyaları” kafedrasının təşkilatçılığı ilə keçirilən elmi seminarda Texnologiya və dizayn fakültəsinin professor-müəllim heyəti, İnformasiya texnologiyaları və sistem mühəndisliyi ixtisası üzrə təhsil alan tələbələr iştirak edib.
“Azərbaycan Respublikasında telekommunikasiya və informasiya texnologiyalarının inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi”nin istiqamətlərindən danışan “İnformasiya iqtisadiyyatı və texnologiyaları” kafedrasının dosenti Təranə Əliyeva UNEC-də yaradılan “Texniki Təhsil Qrupu”nun qarşısında qoyulan vəzifələri açıqlayıb. Ölkədə startap hərəkatının genişlənməsi, innovativ layihələrin inkişafı və bu sahədə mövcud problemlər haqqında fikir mübadiləsi aparılmasının vacibliyini qeyd edən T.Əliyeva seminarın İTİDF ilə əməkdaşlıq çərçivəsində keçirilməsinin səmərəli olacağını iştirakçıların nəzərinə çatdırıb.
Elmi seminarda UNEC-in SABAH Mərkəzinin müəllimi, İTİDF-nin Layihələrlə iş sektorunun aparıcı məsləhətçisi Anar Cəfərov məruzəsi ilə çıxış edib. Fondun əsas məqsədlərinı açıqlayan A.Cəfərov innovativ sahibkarlığın, intellektual biznesin və startap ekosisteminin inkişafında ali məktəblərdə yaradılan innovativ binzes inkubatorların, texnoloji transfer mərkəzlərinin, akseleratorların, həmçinin Fondun dəstək proqramlarının rolu və mexanizmləri haqqında məlumat verib. O, Fond tərəfindən keçirilən 5 qrant müsabiqəsi üzrə qalib olan 112 layihənin 29-nun tələbələr tərəfindən təqdim edildiyini, bu günə kimi Fondun ölkənin 10-a yaxın aparıcı ali məktəblərində innovativ biznes inkubatorlarının yaradılmasına dəstək verdiyini xüsusi vurğulayıb.
Seminarda mövzu ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, təkliflər səsləndirilib. “Fizika və kimya” kafedrasının müdiri, professor Rövnəq Rzayev elmi tədqiqat işlərinin aparılmasında informasiya texnologiyalarının yalnız tətbiqinə deyil, eyni zamanda onların inkişafı istiqamətində fəaliyyətin genişləndirilməsinə xüsusi diqqət yetirilməsi məsələlərinə toxunub. “Müəssisənin iqtisadiyyatı” kafedrasının müdiri, dosent  Əli Hacıyev elmi seminarın mövzusunun aktuallığını vurğulayaraq, bu əməkdaşlıq çərçivəsində UNEC-in müəllim və tələbə kollektivinin mövcud layihələr, onların planlaşdırılması və həyata keçirilməsi prosedurları haqqında geniş məlumatlandırılmasının daima diqqətdə saxlanılmasını təklif edib. Texnologiya və dizayn fakültəsinin dekanı, professor Vəkil Hüseynov fakültənin professor-müəllim heyətini, tələbələri startap layihələrinə cəlb etmək məqsədilə gələcəkdə bu əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsinin vacibliyini bildirib.

В UNEC обсуждался вопрос о механизме государственной поддержки в развитии ИКТ и инноваций
В UNEC состоялся научный семинар на тему «Механизмы государственной поддержки в развитии ИКТ и инноваций».
В семинаре, состоявшемся при организационной поддержке Государственного фонда развития информационных технологий (ГФРИТ) и кафедры «Информационная экономика и технологии», приняли участие профессорско-преподавательский состав, студенты, обучающиеся по специальности информационных технологий и системной инженерии.
Говоря о направлениях «Стратегической дорожной карты относительно развития телекоммуникационных и информационных технологий в Азербайджанской Республике», доцент кафедры «Информационная экономика и технологии» Тарана Алиева назвала задачи, стоящие перед «Группой технического образования», созданной в  UNEC.  Отметив о важности расширения в стране стартапов, развития инновационных проектов и проведения обмена мнениями в этом направлении, Т.Алиева довела до внимания, что проведение семинара в рамках сотрудничества с ГФРИТ будет плодотворным.
На семинаре выступил с докладом преподаватель Центра САБАХ UNEC, ведущий специалист сектора по работе с проектами ГФРИТ Анар Джафаров. Раскрыв основную цель фонда, А.Джафаров отметил о роли и механизмах созданных в высших школах инновационных бизнес инкубаторов, центров технологического трансфера, акселераторов, а также программ поддержки Фонда  в развитии инновационного предпринимательства, интеллектуального бизнеса и экосистемы стартапа.  Он подчеркнул, что  из 112 проектов, победителей по 5 грант конкурсам, проведенным Фондом, 29 представлены  студентами, по настоящее время Фонд оказывает поддержку в создании инновационных бизнес инкубаторов в 10 высших школах страны.
На семинаре состоялся обмен мнениями вокруг темы, были выдвинуты предложения. Заведующий кафедрой «Физика и химия», профессор Ровнаг Рзаев  затронул вопрос научных исследований, при проведении которых необходимо обратить особое внимание не только применению информационных технологий, но и  расширению деятельности в направлении их развития.  Подчеркнув об актуальности темы научного семинара, заведующий кафедрой «Экономика предприятия», доцент Али Гаджиев предложил постоянно держать во внимании информацию о существующих проектах коллектива преподавателей и студентов UNEC, процедурах их планирования и осуществления.  Декан факультета Технологии и дизайна, профессор Векил Гусейнов отметил о важности расширения сотрудничества в будущем с целью привлечения профессорско-преподавательского состава и студентов факультета в проекты стартапа.