UNEC-də enerji iqtisadiyyatı və yaşıl keçid üzrə gələcək perspektivlərə həsr olunan beynəlxalq seminar keçirilib
18 MART 2024 | VIEWS:
UNEC, Qara Dəniz Davamlı İnkişaf Həlləri və Qara Dəniz Universitetlər şəbəkələrinin birgə təşkilatçılığı ilə “Enerji İqtisadiyyatı və Yaşıl Keçid üzrə Gələcək Perspektivlər və İqlim Dəyişikliyinə Uyğunlaşma” adlı beynəlxalq seminar keçirilib.
Tədbir iştirakçıları olan Türkiyə, Yunanıstan, Bolqarıstan və ukraynalı qonaqlar öncə UNEC-in infrastrukturu ilə tanış olublar.
Seminarın açılışında çıxış edən elm üzrə prorektor dosent Fariz Əhmədov iştirakçıları salamlayaraq, mövzunun aktuallığından danışıb və tədbirin proqramı barədə məlumat verib.
Beynəlxalq əlaqələr və proqramlar üzrə prorektor Neman Muradlı isə UNEC-in həyata keçirdiyi beynəlxalq layihələrlə bağlı çıxış edib.
Seminar Azərbaycanla yanaşı, Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq təşkilatının (QDİƏT) üzv dövlətlərində enerji iqtisadiyyatı üzrə prioritetlər, iqlim dəyişikliyi, yaşıl iqtisadiyyata keçid, yaşıl enerji və dayanıqlılığa həsr olunan müzakirələrlə davam edib.
Yunanıstanın Saloniki Aristotel Universitetinin professorları Dr.Grigoris Zarotiadis və Nicolas Moussiopoulos müasir və enerji iqtisadiyyatındakı gələcək problemlərdən, Bolqarıstanın Sofiya Universitenin professoru  Dr. Marina Stefanova yaşıl keçidə aktiv yanaşma və maraqlı tərəflərin cəlb edilməsindən, Türkiyənin Boğaziçi Universitetinin professoru Tamer Atabart Asiya və Avropa arasında balanslaşdırılmış və ağıllı enerjiyə keçiddə Türkiyənin rolundan, UNEC-in şöbə müdiri, gənc tədqiqatçı Nərgiz Hacıyeva Qarabağ bölgəsində yaşıl enerji təşəbbüslərinin qiymətləndirilməsindən, Beynəlxalq əməkdaşlıq departamentinin direktoru Nərmin İbrahimova UNEC-in qalib olduğu Erasmus+ REFRESH (Azərbaycan Universitetlərində Yaşıl və Dayanıqlı Qlobal İqtisadiyyatın Təkmilləşdirilməsi: Bərpa Olunan Enerji və İqlim Dəyişikliklərinin Azaldılması) layihəsi haqqında   seminar iştirakçılarına məlumat verib. Nərmin İbrahimova 3 illik fəaliyət müddətini əhatə edən layihənin 5 yerli (Sumqayıt Dövlət Universiteti, Lənkəran Dövlət Universiteti, Mingəçevir Dövlət Univeriteti, Gəncə Dövlət Universiteti və Azərbaycan Texnologiya Universiteti) və 4 xarici (İtaliyanın Boloniya Universiteti İspaniyanın Barselona Universteti, Danimarka Texniki Universiteti və İsveçin Royal Texniki İnstitutu) tərəfdaşının olduğunu qeyd edib. Bundan əlavə layihə çərçivəsində kurrikulumun təkmilləşdirilməsi,təcrübə səfərlərinin təşkili, səfərlər sonrası həyata keçiriləcək ToT proqramlarının hazırlanması, araşdırma hesabatalar eləcə də layihənin gələcək fəaliyətləri istiqamətində bir sıra məqamlar dinləyicilərin diqqətinə çatdırılıb.
Qara Dəniz İqtisadiyyatı Əməkdaşlıq Təşkilatının keçmiş Baş Katibi, səfir Michael Kristides, Qara dəniz Davamlı İnkişaf Həlləri Şəbəkəsinin katibi Nikos Theodossiou, Ukraynanın Zaporojye Milli Texniki Universitetinin professoru Sergey Byelikov, Bolqarıstan Milli Universitetinin prorektoru Michael Musov, Davamlı İnkişaf Həlləri Şəbəkəsinin katibi Marta Garsia-Haro isə enerji iqtisadiyyatı üzrə elmi tədqiqat prioritetləri barədə təqdimatlarla çıxış ediblər.

An international seminar devoted to future perspectives on energy economy and green transition is held at UNEC
18 MARCH 2024 | VIEWS:
An international seminar entitled “Future Perspectives on Energy Economy and Green Transition and Adaptation to Climate Change” has been held under the joint organization of UNEC, Black Sea Sustainable Development Solutions, and Black Sea Universities networks.
The guests from Turkey, Greece, Bulgaria, and Ukraine, who were participants of the event, first got acquainted with the infrastructure of UNEC.
Speaking at the opening of the seminar, vice-rector for science associate professor Fariz Ahmadov welcomed the participants, talked about the relevance of the topic, and informed the participants  about the program of the event.
Vice-rector for international relations and programs Neman Muradli made a speech about the international projects implemented by UNEC.
The seminar continued with discussions devoted to energy economy priorities, climate change, transition to a green economy, green energy, and sustainability in the member states of the Black Sea Economic Cooperation Organization (BSEC) in addition to Azerbaijan.
Dr. Grigoris Zarotiadis and Nicolas Moussiopoulos, professors of the Aristotelian University of Thessaloniki, Greece, discussed the future problems in the modern and energy economy, Professor Dr. Marina Stefanova from Sofia University, Bulgaria,  on an active approach to the green transition and the involvement of interesting sides, Tamer Atabart, professor of the Boğaziçi University of Turkey, on the role of Turkey in the balanced and smart energy transition between Asia and Europe, Nargiz Hajiyeva, head of the UNEC department, young researcher, on the evaluation of green energy initiatives in the Karabakh region, the director of   Department of International Cooperation Narmin Ibrahimova spoke about the Erasmus+ projects won by UNEC.
Ambassador Michael Kristides, former Secretary General of the Black Sea Economic Cooperation Organization, Sergey Byelikov, professor of the Zaporizhia National Technical University of Ukraine, Michael Musov, vice-rector of the Bulgarian National University, and Marta Garcia-Haro, secretary of the Sustainable Development Solutions Network, made presentations on scientific research priorities in energy economy.