UNEC-də elmi seminar
UNEC-in İqtisadiyyat fakültəsinin növbəti elmi seminarı keçirilib. Məruzəçi “İqtisadiyyatın tənzimlənməsi” kafedrasının müdiri, professor Məhiş Əhmədov “Azərbaycan Respublikasının milli iqtisadiyyat perspektivi üzrə Strateji Yol Xəritəsi” adlı mövzusunda çıxış edib.
O qeyd edib ki, ölkə Prezidenti İlham Əliyevin 16 mart 2016-cı il tarixli sərəncamı ilə “Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritəsinin başlıca istiqamətləri” qəbul olundu. Bu yol xəritəsində ilk dəfə olaraq iqtisadi və sosial inkişafın ahəngdarlığının, indiki və gələcək nəsillərin maraq və mənafelərinin vəhdət halında həll edilməsi, habelə iqtisadiyyatın inklyuzivliyinin artırılması strateji bir vəzifə kimi qarşıya qoyuldu.
Strateji yol xəritəsində davamlı inkişafın məqsədlərinə və prinsiplərinə uyğun olaraq ölkəmizdə formalaşdırılan inklyuziv və transparent milli iqtisadi inkişaf modeli iqtisadi artımla sosial inkişafın və sosial bərabərliyin uyğunluğuna, həmrəyliyinə əsaslanan güclü, şəffaf və açıq iqtisadiyyatın yaradılması nəzərdə tutulur. Geniş mənada inklyuziv iqtisadi artım təhsil və tibbi xidmətin aztəminatlı əhali qrupları üçün əlçatan olmasını, ətraf mühitin qorunmasını, məhsul və xidmət vahidinə çəkilən xərclərin aşağı salınmasını, inklyuzivlik iqtisadi artımın humanitar və mənəvi aspektlərinin gücləndirilməsini tələb edir.
Strateji yol xəritəsində sosial-iqtisadi proseslərin 360 dərəcəli diaqnostikası əsasında qiymətləndirilməsi öz əksini tapmışdır ki, bu da inkişafın hər hansı bir sahənin, istiqamətin, sferanın səmərəliliyi baxımından deyil, bütünlükdə ölkədə cari və perspektiv dövrdə həyata keçiriləcək təkrar istehsalın səmərəliliyinin təmin edilməsi baxımından dəyərləndirilməsini zəruri edir.
Azərbaycan Respublikasının milli iqtisadiyyatının perspektivliyi üzrə strateji yol xəritəsində mövcud vəziyyətin GZİT təhlili və 360 dərəcəli diaqnostikası əsasında 2020-ci ilədək ölkəmizdə iqtisadi inkişaf strategiyası, tədbirlər planı və 2025-ci ilədək qarşıda duran başlıca məqsədlər, hədəflər və baxışlar sistemini özündə əks etdirir. Rus İqtisadiyyat Məktəbinin direktoru, dosent Mənsur Bərxudarov öz çıxışında “investisiya – əlavə dəyər – satış həcmi – iqtisadi artım” zəncirindən, ölkəmizdə mövcud olan müəyyən institusional problemlərdən, korporativ idarəetmə modelin tətbiqi zəifliyindən danışdı. O qeyd etdi ki, Azərbaycanın ixrac xəritəsi mütləq qurulmalıdır, beynəlxalq marketinqə ehtiyacı var.
“Sosial sferanın iqtisadiyyatı və idarə olunması” kafedrasının müdiri, professor Əli Əlirzayev çıxış edərək Azərbaycan iqtisadiyyatında baş verən proseslər ölkədə neft hasilatı və dünya bazarlarında neftin qiymətindəki dəyişkənliklə asılılığını vurğulayıb. Azərbaycan iqtisadiyyatının təbii ehtiyatlardan və xüsusən də neftdən asılılığının həm qısa, həm də uzunmüddətli perspektivdə azaldılması zəruridir. Uzunmüddətli perspektivdə neftin qiymətlərindən fiskal asılılıq bu sahəyə daha diqqətli yanaşmanı şərtləndirir.
Elmi seminarda iştirak edən professor-müəllim heyəti məruzənın ətrafında fikir mübadiləsi aparıb. Məruzəçi seminar iştirakçılarının suallarını cavablandırdı. Seminar müzakirələrlə davam edib.

Научный семинар в UNEC
На факультете Экономики UNEC состоялся очередной научный семинар. Докладчик, заведующий кафедрой «Регулирование экономики», профессор Махиш Ахмедов выступил по теме «Стратегическая дорожная карта по национально-экономическим перспективам Азербайджанской Республики».
Он отметил, что по распоряжению Президента страны Ильхама Алиева от 16 марта 2016 года приняты «Главные направления стратегической дорожной карты относительно национальной экономики и основных секторов экономики». В данной дорожной карте экономическое и социальное развитие, решение в единстве интересов сегодняшней и будущей молодежи, также повышение инклюзивности экономики впервые выдвинуты как стратегические задачи.
В Стратегической дорожной карте соответственно целям и принципам устойчивого развития предусматривается создание сформированной в стране инклюзивной и транспарантной модели развития национальной экономики с экономическим ростом, мощной, прозрачной и открытой экономики, опирающейся на соответствие социального развития и социального равенства, солидарность. В широком смысле инклюзивная экономика требует доступности образовательных и медицинских услуг малообеспеченной группе населения, защиту окружающей среды, снижение расходов на единицы продукции и услуг, укреление гуманитарных и духовных аспектов инклюзивного экономического роста.
В Стратегической дорожной карте на основе диагностики 360 градусов нашло отражение оценка социально-экономических процессов, что создает необходимость оценки развития не с точки зрения какой-либо сферы, направления, эффективности сферы, а в целом с точки зрения обесечения эффективности воспроизводства, осуществимой в текущий и перспективный период.
Стратегическая дорожная карта относительно перспектив национальной экономики Азербайджанской Республики на основе анализа GZİT существующего положения и диагностики 360 градусов отражает в себе стратегию экономического развития в стране, план мероприятий до 2020 года и предстоящие цели, систему взглядов до 2025 года.
Директор Русской экономической школы, доцент Мансур Бархударов в своем выступлении рассказал о цепи «инвестиция – прибавочная стоимость – объем сбыта – экономический рост», об определенных институциональных проблемах, существующих у нас в стране, слабом применении модели корпоративного управления. Он отметил, что обязательно нужно создать экспортную карту Азербайджана, есть необходимость в международном маркетинге.
Заведующий кафедрой «Экономика и управление социальной сферой», профессор Али Алирзаев в своем выступлении подчеркнул, о связи процессов, происходящих в экономике Азербайджана, с добычей нефти в стране и изменений цен на нефть на мировом рынке. Зависимость экономики Азербайджана от природных ресурсов, в частности от нефти необходимо уменьшить в краткосрочной и долгосрочной перспективе. В долгосрочной перспективе фискальная зависимость от цен на нефть обуславливает более внимательный подход к этой сфере.
Профессорско-преподавательский состав, участвующий в научном семинаре, провел обмен мнениями вокруг темы доклада. Докладчик ответил на вопросы участников семинара. Семинар продолжался обсуждениями.