“Təmiz Şəhər”in “Re-Life” layihəsi UNEC-də
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) İqtisadiyyat fakültəsində “Re-Life” layihəsinin təqdimatı keçirilib. “Təmiz Şəhər” ASC-nin ADA Universiteti ilə birgə həyata keçirdiyi layihə çərçivəsində UNEC-də tullantıları çeşidləmək üçün xüsusi qutular yerləşdirilib.
“Təmiz Şəhər” ASC-nin şöbə müdiri Faiq Məmmədov UNEC-in tələbələri üçün “Bərk məişət tullantılarının idarə olunması” mövzusunda mühazirə oxuyub. Bildirilib ki, Balaxanıda yerləşən Bərk Məişət Tullantılarının Çeşidlənməsi Zavodunda il ərzində 200 min ton tullantını çeşidlənir. Polietilen, karton, kağız, plastik və digər materiallar ümumi tullantı kütləsindən ayrılır və xammal kimi təkrar emal müəssisələrinə göndərilir. Bu tullantıların təkrar emalı ekoloji fəsadların qarşısını alır. Belə ki, əksər qeyri-orqanik tullantıların çürümə prosesi yüz illərlə davam edir.
Bərk Məişət Tullantılarının Yandırılması Zavodunun fəaliyyəti barədə məlumat verən Faiq Məmmədov, zavodun istehsalat gücünə görə Şərqi Avropada və MDB məkanında ən iri bu tipli müəssisə olduğunu vurğulayıb. Dördüncü nəsil (4G) texnologiyaların tətbiqi ilə qurulan bu müasir zavod Avropa Birliyinin ətraf mühitin mühafizəsi sahəsində standartlarına tam uyğundur.

Проект “Re-Life” «Чистого утра» в UNEC
В Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) состоялась презентация проекта  “Re-Life”. В рамках совместного проекта  осуществляемого ASC «Чистое утро» с университетом АДА в  UNEC размещены специальные коробки для сортировки отходов.
Заведующий отделом ASC «Чистое утро» Фаиг Мамедов прочитал лекцию студентам UNEC на тему «Управление твердыми бытовыми отходами». Было отмечено, что на заводе по сортировке твердых бытовых отходов в Балаханы в течение года было сортировано 200 тысяч тонн отходов. Полиэтиленовые, картонные, бумажные, пластиковые и другие материалы отделяются от общей массы отходов и как сырье отправляются на предприятия по переработке. Переработка этих отходов предотвращает экологические последствия.  Так, процесс разложения большинства неорганических отходов продолжается сотни лет.
Фаиг Мамедов, представив информацию о деятельности завода по сжиганию твердых бытовых отходов отметил, что по производственной мощности завод является самым крупным предприятием в Восточной Европе и в пространстве СНГ. Этот современный завод, построенный на основе применения технологий четвертого поколения (4G), полностью соответствует стандартам Европейского союза в сфере охраны окружающей среды.