Prof. Rzayev Ramiz Mürsəl oğlu
1965-ci ilə qədər təyinatla SSRİ Dövlət Bankının Azərbaycan kontorunda kredit inspektoru (iqtisadçı) vəzifəsində işləmişdir.
1965-1968-ci illərdə Azərbaycan Respublikası Elmlər Akademiyasının İqtisad İnstitutunun aspirantı olmuş, Q.M.Plexanov adına Moskva Xalq Təsərrüfat İnstitutuna ezam edilmişdir.
1969-cu ilin fevral ayında namizədlik dissertasiyası müdafiə edərək iqtisad elmləri namizədi elmi dərəcəsi almışdır.
1969-cu ildən D.Bünyadzadə adına Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunda müəllim, baş müəllim, dosent, kafedra müdiri vəzifələrində çalışıb.
2014-cü ildə ”Bank işinin əsası” adlı dərs vəsiti hazırlamışdır.
2016-cı ilin dekabrında təqaüdə yola salınıb.
Evlidir, iki övladı və iki nəvəsi var.
Elmi əsərləri (2010-2014):
100-ə yaxın tezis, elmi məqalə, dərslik, dərs vəsaitinin müəllifidir. İki dərslik və dərs vəsaitini azərbaycan dilinə tərcümə etmişdir.
• Seyidov O.U “Pul, kredit, banklar” 100 suala imtahan cavabı. 2009
• Rudiy K.U. “Xarici ölkələrin maliyyə, pul və kredit sistemləri” dərs vəsaiti. Bakı-2009 (tərcümə).

Рзаев Рамиз Мурсал оглы
В 1965 году работал по направлению инспектором (экономистом) в Азербайджанской кредитной конторе Государственного банка СССР.
В 1965-1968 годы являлся аспирантом института экономики Академии наук Азербайджанской Республики. Был командирован в Московский институт народного хозяйства им.Г.М.Плеханова
В феврале 1969 года, защитив кандидатскую диссертацию, получил степень кандидата экономических наук.
С 1969 года работал на кафедре «Финансы и кредит» Азербайджанского института народного хозяйства им.Д.Буниатзаде вначале преподавателем, старшим преподавателем, в настоящее время выполняет должность доцента.
Научные труды (2010-2014):
Является автором около 100 тезисов, научных статей, учебных пособий. Два учебника и учебных пособий перевел на азербайджанский язык.
• Сеидов О.У. «Деньги, кредит банки» экзаменационные ответы на 100 вопросов. 2009
• Рудий К.У. «Финансовые, денежные и кредитные системы зарубежных стран» учебное пособие. Баку-2009 (перевод).
• О банках. Сборник нормативных правовых активов.
• Гусейнов, Б.Мурадов, Р.Алиев, Р.Мурадова “Банковское дело” учебное пособие. Научный редактор. 2010