09 FEVRAL 2018 | VIEWS:
İstanbul Universitetinin Açıq və Distant Təhsil Fakültəsi ilə UNEC-in Distant, qiyabi və əlavə təhsil mərkəzi arasında keçirilən görüşdə distant təhsil haqqında fikir mübadiləsi aparılıb.
İstanbul Universitetinin Açıq və Distant Təhsil Fakültəsinin dekan müavinləri Dr.Musa Şahin və Dr.Hayrettin Evirgen 160 mindən çox tələbəsi olan İstanbul Universitetinin 100 minə yaxın tələbəsinin bu fakültənin payına düşdüyünü bildirib. Onun sözlərinə görə, fakültə 2009-cu ildən etibarən distant, 2011-ci ildən isə Açıq Öyretim təhsili verməklə Türkiyədə hər iki istiqamətdə yeganə bölümdür.
UNEC-in Distant, qiyabi və əlavə təhsil mərkəzinin direktoru Səbuhi Tanrıverdiyev bildirib ki, Azərbaycanda ilk dəfə UNEC-in bazasında distant təhsilin tətbiqi üçün yüksək standartlara cavab verən Distant Mərkəzi yaradılır. O, bu istiqamətdə Türkiyə ali təhsil ocaqları ilə sıx əməkdaşlıq qurulduğunu və təcrübə mübadiləsinin həyata keçirildiyini qeyd edib.
Görüşdə İstanbul Universitetinin nümayəndələri UNEC ilə distant təhsil sahəsində sertifikat proqramları hazırlamaqda maraqlı olduqlarını bildiriblər. Sonda UNEC-in nümayəndə heyəti İstanbul Universitetinə dəvət edilib.
Telekörpü UNEC-in Gənc Müəllimlər Şurasının İstanbul Universitetinə ezam edilən müəllimlərinin təşəbbüsü ilə reallaşıb.

Стамбульский университет: «Мы заинтересованы в разработке программ сертификации с UNEC»
На встрече, состоявшейся между факультетом открытого и дистанционного образования Стамбульского университета и Центра дистанционного, заочного и дополнительного образования UNEC, проведен обмен мнениями по вопросу дистанционного образования.
Заместители декана факультета открытого и дистанционного образования Стамбульского университета Др.Муса Шахин и Др.Хайреттин Эвирген отметили, что из числа 160 тысяч студентов Стамбульского университета 100 тысяч приходится на долю указанного факультета. По их словам, факультет, дающий с 2009 года дистанционное, а с 2011 года открытое образование, единственный факультет в Турции, дающий образование в обоих направлениях.
Директор Центра дистанционного, заочного и дополнительного образования UNEC Сабухи Танрывердиев отметил, что впервые в Азербайджане для применения дистанционного обучения в базе UNEC создан Дистанционный центр, отвечающий высоким стандартам.  Он отметил о тесных связях в этом направлении с высшими учебными заведениями Турции и осуществлении обмена опытом.
На встрече представители Стамбульского университета проявили интерес к разработке программ сертификации с UNEC в сфере дистанционного образования. В завершении делегация UNEC была приглашена в Стамбульский университет.
Телемост реализован по инициативе преподавателей Совета молодых преподавателей UNEC,  командированных в Стамбульский университет.