I kurs tələbələri şahmat turnirinin qalibi olub
Martın 1-dən 9-dək UNEC-in “İqtisadçı” idman klubunda 5 mart Respublika Bədən Tərbiyəsi və İdman Gününə həsr edilən şahmat turniri keçirilib. Fakültələrarası turnirdə 73 tələbə iştirak edib. Gərgin keçən beyin mübarizəsinin qalibləri I kurs tələbələri olub.
UNEC-in Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin tələbəsi, I dərəcəli şahmatçı Zöhr Babazadə turnirdə I yerə layiq görülüb. Türk Dünyası İşlətmə fakültəsinin tələbəsi Yalçın Hüseynli II, Maliyyə və mühasibat fakültəsinin tələbəsi Nicat İsmayılov isə III yeri qazanıb.

10 MARCH 2017 | VIEWS:
A Chess Tournament dedicated to March 5 Republic Day of Physical Training and Sports has been held in the sports club “Economist” through March 1 to 9. 73 students competed in the tournament held among the faculties. Winners of the tense struggle were the first-year students.
Student of the International School of Economics, the first- class chess player Zohr Babazade became the first of the tournament. Student of the Faculty of Turkish World of Business Administration Yalchin Huseynli was II and student of the Faculty of Finance and Accounting Nijat Ismayilov was III.