1973-cü ildə Qəbələ rayonunun Xırxatala kəndində ziyalı ailəsində anadan olmuşdur.
1997-ci ildə Azərbaycan Dövlət İqtisad İnstitutunun «Əməyin iqtisadiyyatı» ixtisasını Fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir.
1998-ci ilin may ayında «Əməyin iqtisadiyyatı və sosiologiyası» kafedrasına baş laborant vəzifəsinə qəbul edilmişdir. Eyni zamanda həmin il kafedranın dissertantı kimi  elmi iş götürərək işləməyə başlamışdır. 2001-ci ildən başlayaraq kafedra tərəfindən saathesabı tədris yükü ilə təmin edilmişdir.
2007-ci ildə namizdlik dissertasiyasını müdafiə edib iqtisad elmləri namizədi (iqtisadiyat elmi üzrə fəlsəfə  doktoru) alimlik dərəcəsini almışdır.
2008-ci sentyabr ayından «Əməyin iqtisadiyyatı və təşkili» kafedrasının müəllimi vəzifəsinə keçirilmişdir.
20 noyabr 2009-cu ildə «Əməyin iqtisadiyyatı və təşkili» kafedrası üzrə müəllim vəzifəsinə seçilmişdir.
2013-cü ilin fevral ayından «Əməyin iqtisadiyyatı və təşkili» kafedrasının baş müəllimidir, 2019 -cu ildə “Menecment”  kafedrasına keçirilib.
20-dən artıq elmi məqalə çap etdirib, kafedra tərəfindən yazılan «Heyətin idarə edilməsi» kitabının böyük bir bölməsini, müxtəlif fənlər üzrə proqramlar, metodik göstərişlər, «İnsan resurslarının idarə edilməsi» üzrə mühazirə mətnlərinin elektron versiyasını  hazırlamışdır.
25 elmi əsərin müəllifi, “Erqonomika”  kitabının müəllifi və redaktorudur. 10-a yaxın beynəlxalq və respublika səviyyəli elmi konfranslarda məruzəçi və nümayəndə kimi iştirak etmişdir.
“Thomson Reuters” bazasına daxil olan İtaliyanın «Ponte» dərgisində “Şəbəkə iqtisadiyyatı və elektron ticarətin Azərbaycanda problemləri və inkişaf perspektivləri” (“Network economics and e-commerce problems and development perspectives in Azerbaijan”) adlanan məqaləsi dərc olunub.

К.э н., доц.Исмаилов Исмаил Эльман оглы
Родился в 1973 году в селе Хырхатала района Габала Азербайджанской Республики в интеллигентной семье.
В 1991 году окончил среднюю школу на отлично.
В 1991 году поступил в Азербайджанский государственный экономический институт.
В 1997 году окончил Азербайджанский государственный экономический институт по специальности «Экономика труда» с дипломом отличия.
В мае 1998 года был принят на должность старшего лаборанта кафедры «Экономики и социология труда». В то же время в указанном году как диссертант кафедры приступил к научной работе. Начиная с 2001 года кафедрой был обеспечен учебной нагрузкой, вел лекции и практические занятия по различным дисциплинам.
В 2007 году, защитив кандидатскую диссертацию, получил ученую степень кандидата экономических наук (доктор философии по экономике).
С сентября 2008 года был переведен на должность преподавателя кафедры «Экономика и организация труда».
20 ноября 2009 года согласно объявлению, опубликованному в газете «Халг» по кафедре «Экономика и организация труда» был избран на должность свободной вакансии преподавателя.
С февраля 2013 года старший преподаватель кафедры «Экономика и организация труда», с 2019-года переведен на кафедру «Менеджмент.»
Опубликовал свыше 20 научных статей. Разработал большую часть книги «Управление составом», написанную кафедрой, программы по различным дисциплинам, методические указания, электронную версию лекционных тем по «Управлению человеческими ресурсами».
Проводит лекции и практические занятия по дисциплинам «Управление человеческими ресурсами», «Основы организации труда», «Экономика и социология труда», «Политика доходов и заработной платы».