Aaalakbarov20171554192520“Maliyyə və audit” kafedrasının müdiri i.e.d., prof. Ələkbərov Əvəz Əkbər oğlu
e-mail: avaz.alakbarov@test.unec.edu.az
Əvəz Ələkbərov 1952-ci il iyulun 23-də Qərbi Azərbaycanda anadan olmuşdur. Orta məktəbi bitirdikdən sonra 1969-cu ildə Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutuna daxil olmuş, 1973-cü ildə həmin institutun uçot-iqtisad fakultəsini bitirib, iqtisadçı ixtisası alaraq Bakı Baş tikinti idarəsində mühasib-hesabdar kimi işləmişdir. Sonra hərbi xidmətdə olmuşdur.
1975-ci ildən Azərbaycan Kənd Tikinti Nazirliyində iqtisadçı, böyük iqtisadçı, plan şöbəsinin rəisi, trest müdirinin iqtisadi məsələlər üzrə müavini işləmişdir. 1980-cı ildə Kuybışev adına Moskva idarəetmə işçilərini təkmilləşdirmə institutunu bitirmişdir. 1981-ci ildən Azərbaycan Nazirlər Soveti İqtisadiyyat şöbəsində böyük referent və müdir müavini vəzifəsində çalışmışdır. 1991-ci ildən yeni yaradılan Azərbaycan Respublikası Pensiya Fondu idarə heyətinin sədri olmuşdur. 1992-ci ildən Azərbaycan Respublikası Dövlət Sosial Müdafiə Fondunun sədri vəzifəsində işləmişdir.
1999-cı ildə Ümumi Milli Lider Heydər Əliyev tərəfindən Azərbaycan Respublikasının Maliyyə Naziri təyin edilmişdir, O bu vəzifədə 7 il işləmişdir. Respublikada iqtisadi siyasətin formalaşmasında, büdcə-vergi, pul-kredit və sosial siyasətin təşəkkül tapmasında səylər göstərmişdir. Onun bilavasitə təşəbbüsü və rəhbərliyi altında ilk “Vergi məcəlləsi”, “Büdcə sistemi haqqında qanun” və “Sosial sığorta haqqında qanun” hazırlanmış və tətbiqinə nail olunmuşdur. Dövlət və hökumət komissiyalarının üzvü olmuşdur. Ölkəmizi ABŞ, Birləşmiş Krallıq, Çin, Türkiyə, İsveçrə, Belçika, Norveç, Rusiya, Səudiyyə Ərəbistanı, Danimarka, Hindistan və başqa ölkələrdə beynəlxalq, ikitərəfli dövlətlərarası konfranslar və tədbirlərdə çıxış edərək təmsil etmişdir. Azərbaycan–ABŞ dövlətlərarası iqtisadi komissiyasının həmsədri kimi iqtisadi əlaqələrin qurulmasında xidmətləri vardır. Beynəlxalq Valyuta fondu, İslam İnkişaf bankı, Qara Dəniz Ticarət və İnkişaf Bankı və Asiya İnkişaf bankının Azərbaycan üzrə müdiri olmuşdur. Azərbaycan Beynəlxalq Bankı və Birləşmiş Universal Bankın (Kapital Bankın) müşahidə Şurasının Sədri olmuşdur.
20002013-cü illərdə YAP Siyasi Şurasının üzvü olmuşdur. Hal-hazırda YAP Nəsimi rayon təşkilatının Siyasi Şurasının və İdarə Heyətinin üzvüdür.
Elmi fəaliyyəti
2003cü ilin sentyabrn 30-da Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası İqtisadiyyat İnstitutunda, Bakı şəhərində “Bazar münasibətləri şəraitində Azərbaycanda sosial sığortanın formalaşması və inkişafı problemləri” mövzusunda (elmi rəhbər məşhur iqtisadçı, iqtisad elmləri doktoru, professor, əməkdar elm xadimi Tofiq Quliyev, rəsmi opponentlər iqtisad elmləri doktoru, professor Kamil Şahbazov, iqtisad elmləri namizədi, dosent Adilə Gözəlova, aparıcı təşkilat Rusiya Əmək və Sosial Münasibətlər Akademiyası) dissertasiya müdafiə etmiş və iqtisad elmləri namizədi, 2008-ci ilin yanvarın 15-də Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən yaradılmış Birdəfəlik Dissertasiya Şurasında “Sosial-iqtisadi inkişafın maliyyə-büdcə tənzimlənməsi problemləri” mövzusunda doktorluq dissertasiyası müdafiə etmiş (rəsmi opponentlər AMEA-nın müxbir üzvü Əli Nuriyev, iqtisad elmləri doktoru, professor Məmmədhəsən Meybullayev və iqtisad elmləri doktoru, professor Rafiq Əliyev,aparıcı təşkilat Azərbaycan Respublikası İqtisadi İnkişaf Nazirliyinin İqtisadi İslahatlar Elmi-Tədqiqat İnstitutu), iqtisad elmləri doktoru elmi dərəcəsi almış və elmi fəaliyyətlə məşğul olmuşdur, 80-dən çox elmi əsərlərin, o cümlədən 5 monoqrafiyanın,1 biblioqrafik kitabın, 1 dərsliyin və 4 dərs vəsaitinin müəllifidir. Həm namizədlik dissertasiya, həm də doktorluq dissertasiya işi AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutunda yerinə yetirilmişdir. Dünya və ölkə mətbuatında ictimai-siyasi və iqtisadi məsələlər üzrə 500-dən çox məqalələri var. 2016-cı ilin fevral ayından Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Maliyyə və audit” kafedrasının müdiri və “Professorlar Klubu” rəyasət heyətinin sədridir.O, 5 iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru və 2 iqtisad elmləri doktoru alimlik dərəcəsi almaq üzrə elmi rəhbər və elmi məsləhətçi kimi doktorant və dissertantlara töhfə verir. Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının Rəyasət heyətinin qərarı ilə 2019-cu ildə “Maliyyə və maliyyə institutları” (hazırda “Maliyyə və audit”) kafedrası üzrə professor elmi adı verilmişdir. Moskvada mötəbər “İqtisadiyyat” nəşriyyatında “Qlobal iqtisadi böhranın anatomiyası” adlı monoqrafiyası çox saylı tirajla çap edilmişdir. (resenzentlər Plexanov adına Rusiya iqtisad Universitetinin dünya iqtisadiyyatı kafedrasının müdiri, əməkdar elm xadimi, RF Akademiyasının müxbir üzvü, prof.Xasbulatov R.İ və RF Hökuməti yanında Maliyyə Universitetinin elmi tədqiqat institutunun direktoru, əməkdar iqtisadçı, professor Perskaya V.V.). “Davamlı İnkişafın Sosial-iqtisadi problemləri” üzrə 37-ci Beynəlxalq Elmi Konfransda “Bank sektorunun maliyyə sabitliyinin dəyərləndirilməsinin kompozid indeksinin tədqiqi” mövzusunda həmmüəlliflərlə tam mətnli elmi məqalə Web of science bazasında dərc edilmişdir. 2019-cu ilin mayın 15-də dünya elminə və iqtisadiyyatına göstərdiyi xidmətlərinə görə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının “Sülh səfiri” beynəlxalq adına layiq gürülmüşdür.
20 iyul 2017-ci ildə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə Azərbaycanda təhsil sahəsində səmərəli fəaliyyətinə görə ona “Əməkdar müəllim” fəxri adı verilmişdir.
Azərbaycanrus və türk dillərini bilir. Ailəlidir. İki övladı və nəvələri vardır.
DSC_9576DSC_9238evez_9285DSC_7637DSC_7626
Fəxri adları və təltifləri
• Flag of the United States.svg “Barons Who’s Who” tərəfindən Yeni Əsrin 500 lideri (2001)
• Flag of Russia.svg Beynəlxalq Menecment Akademiyasının həqiqi üzvü (2005)
• Flag of Azerbaijan.svg “Azərbaycan Həmkarlar İttifaqlarının 100 illiyi yubileyi” medalı (2006)
• Flag of Azerbaijan.svg Avropa Nəşr Mətbuat Evinin qərarı ilə “Ən yaxşı vətənpərvər tədqiqatçı alim” qızıl medalı (2016)
• Flag of Germany.svg Avropa Təbii Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü (2016)
• Flag of Turkey.svg Türk dünyası fəxri mədəniyyət və sülh səfiri (2017)
• Flag of the United Nations.svg BMT tərəfindən elm və təhsil sahəsində xidmətlərinə görə Avropa Ordeni (2017)
• Flag of Azerbaijan.svg “Azərbaycan Respublikasının əməkdar müəllimi” fəxri adı (2017)
• Flag of Turkey.svg Türk Dünyası Araşdırmaları Beynəlxalq Elmlər Akademiyasının “Atatürk mükafatı” (2018)
• Flag of Germany.svg Avropa Təbii Elmlər Akademiyası tərəfindən Qotfrid Leybnits medalı (2018)
• Flag of Germany.svg “Avropanın əməkdar elm xadimi” (2018)
• Flag of the United Nations.svg BMT tərəfindən dünya elminə və iqtisadiyyatına xidmətlətinə görə “Sülh Səfiri” adı (2019)
• Flag of the United Nations.svg BMT tərəfindən dünya elmində xidmətlərinə görə “Leonhard Euler medalı” beynəlxalq mükafatı (2019)
• Flag of the United Nations.svg BMT tərəfindən dünya elminə və təhsilinə xidmətlətinə görə “İlin alimi” beynəlxalq mükafatı (2019)
• Flag of the United Nations.svg BMT tərəfindən dünya elminə və təhsilinə xidmətlətinə görə “Avropa Lideri Ulduzu” ordeni (2020)
13 12  3IMG_0859???????????????????????????????obl-1
i.e.d. Ə.Ələkbərov UNEC NEWS-da
Modern.az – İlham Əliyevin seçilməsi ölkənin daha da inkişafına xidmət edəcək (30.01.2024)
Sabiq nazirdən Əli Əsədovun Baş Nazir təyinatına REAKSİYA (09.10.2019)
Prezident İlham Əliyevin əfvlə bağlı sərəncamı ictimaiyyət tərəfindən yüksək qiymətləndirilir
(modern.az – 02.04.2019)
İlham Əliyevin yenidən prezident seçilməsi Azərbaycan xalqının siyasi iradəsinin təntənəsidir (“Xalq qəzeti” – 25.04.2018)
UNEC alimlərinin tədqiqatı: “Əmanətlərin sığortalanması işinin təkmilləşdirilməsi” (16.04.2018)
UNEC professoru “Avropanın əməkdar elm xadimi” adına layiq görülüb
(09.03.2018)
Müasir Azərbaycan iqtisadiyyatı: konkret hədəflər, optimal yollar, görünən üfüqlər
(“Xalq qəzeti ” – 07.03.2018)
UNEC-in “Professorlar Klubu”nun fəxri qonağı – Rafael Hüseynov
(06.03.2018)
Atatürk Beynəlxalq Mükafatına layiq görülən UNEC professoru
(14.02.2018)
Heydər Əliyev: milli-mənəvi dəyərlərimiz və iqtisadiyyatımız
(“Xalq qəzeti “- 12.12.2017)
Müasir dövrdə maliyyə bazarlarında bank resurslarının iqtisadiyyata təsirinin gücləndirilməsi mühüm strateji prioritetdir
(“Xalq qəzeti”, 16-17.11.2017)
Azərbaycanın milli sığorta bazarının yüksəlişi maliyyə xidmətlərinin inkişafına dair strateji yol xəritəsinin mühüm hədəflərindəndir
(“Xalq” qəzeti – 27.10.2017)
Əvəz Ələkbərovdan müraciət – (prezident.az – 22.07.2017)
UNEC-də müzakirə: İslam bankçılığının Azərbaycanda tətbiqi perspektivləri (10.10.2017)
Azərbaycan qarşıya qoyulmuş strateji məqsədləri uğurla reallaşdırır
(28.09.2017)
UNEC professoru: “Hər manatın dəyəri bilinməli, artıq israfçılığa yol verilməməlidir” – MÜSAHİBƏ
(27.09.2017)
Ə.Ə.Ələkbərova “Əməkdar müəllim” fəxri adının verilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
(20.07.2017)
UNEC alimləri beynəlxalq elmi konfransda
(29.06.2017)
“Türk dünyası fəxri mədəniyyət və sülh səfiri” – UNEC-in kafedra müdiri
(01.05.2017)
UNEC professoru BMT-nin mükafatına layiq görülüb
(30.03.2017)
Tələbə və magistrlər “Azərbaycan Sənaye Sığorta”-nın mükafatını qazandı
(15.03.2017)
Çingiz Abdullayev: “UNEC-də açıq söhbət, səmimi münasibət gördüm”
(14.02.2017)
Əvəz Ələkbərov Avropa Təbii Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü seçilib (26.12.2016)
Eks-maliyyə naziri: “Vəziyyət sadə deyil” – MÜSAHİBƏ (Modern.az – 07.12.2016)
UNEC alimləri fiskal siyasət üzrə ekspert qrupu ilə görüşüb (11.11.2016)
UNEC regionun elmi müzakirə mərkəzinə çevrilib
(29.09.2016)
Elmi nəaliyyətləri inkişaf etdirmək bizim amalımızdır – MÜSAHİBƏ (Modern.az – 27.05.2016)
Əvəz Ələkbərov yeni yaradılan klubun Rəyasət Heyətinin sədri oldu (19.05.2016)
UNEC-in kafedra müdiri mükafata layiq görülüb (15.04.2016)
Əvəz Ələkbərov: “Təhsil sahəsində aktiv işlər getməkdədir, bu hamının gözü gabağındadır”- MÜSAHİBƏ (09.03.2016)

Aaalakbarov20171554192520
Авез Алекберов родился 23 июля 1952  в Западном Азербайджане. После окончания средней школы в 1969 году поступил в Азербайджанский институт народного хозяйства имени Д.Буниатзаде.  В 1973 году окончив учетно-экономический факультет указанного института, и получив специальность экономиста, работал в Бакинском Главном строительном управлении бухгалтером-счетоводом. Затем был на военной службе.
С 1975 года работал в Министерстве сельского строительства Азербайджана на должности экономиста, старшего экономиста, начальника планового отдела, заместителя управляющего треста по экономическим вопросам. В 1980 году окончил Московский институт усовершенствования руководящих работников им.В.В.Куйбышева. С 1981 года работал в Совете Министров Азербайджана на должности старшего референта и заместителя директора отдела экономики. С 1991 года был председателем Правления вновь созданного Пенсионного фонда Азербайджанской Республики. С 1992 года работал на должности председателя Государственного фонда социальной защиты Азербайджанской Республики.
В 1999 году Общенациональным лидером Гейдаром Алиевым был назначен на должность министра финансов Азербайджанской Республики. На этой должности проработал 7 лет. Он оказал большие усилия по формированию экономической политики, успешному развитию бюджетно-налоговой, денежно-кредитной и социальной политики республики. По его непосредственной инициативе и  руководством был разработан и внедрен «Налоговый кодекс», «Закон о бюджетной системе» и «Закон о социальном страховании». Был членом государственной и правительственной комиссии. Представлял страну на международных, двусторонних  межгосударственных   конференциях и мероприятиях    в США,  Соединенном Королевстве, Китае, Турции, Швейцарии, Бельгии, Норвегии, России, Саудовской Аравии, Дании, Индии и в других странах, представлял страну, имеет заслуги  в создании экономических отношений как сопредседатель Азербайджано-американской экономической комиссии.  Был управляющим Международного Валютного фонда, Исламского банка развития, Черноморского банка торговли и развития, Европейского банка реконструкции и развития, Азиатского банка развития по Азербайджану. Был председателем Наблюдательного Совета «Международного Банка» и Объединенного универсального банка («Капитал» банк) Азербайджана.
В  2000-2013  годах являлся членом Политсовета партии «Ени Азербайджан». В настоящее время является членом Политсовета и Правления Насиминского районного отделения партии  «Ени Азербайджан».
Научная деятельность:
30 сентября 2003 года в Институте Экономики Национальной Академии Наук Азербайджана защитил кандидатскую диссертацию на тему: «Проблемы формирования и развития социального страхования в рыночных условиях в Азербайджане» (научный руководитель известный экономист, доктор экономических наук, профессор, заслуженный деятель науки Тофик Кулиев, официальные оппоненты д.э.н., проф. Камиль Шахбазов, к.э.н., доц. Аделя Гезалова, ведущая организация – Российская Академия труда и социальных отношений).
15 января 2008 года на Разовом Диссертационном Совете, созданном ВАК при Президенте Азербайджанской Республики, защитив докторскую диссертацию на тему: «Проблемы финансово-бюджетного регулирования социально-экономического развития» (официальные оппоненты – член корреспондент НАНА Али Нуриев, д.э.н., проф. Мамедгасан Мейбуллаев и д.э.н., проф. Рафик Алиев, ведущая организация – Научно-исследовательский институт экономических реформ при Министерстве экономического развития АР), получил ученую степень доктора экономических наук и занимался научной деятельностью. Является автором свыше 80 научных трудов, в том числе 5 монографий, 2 библиографических книг, 1 учебника и  4 учебных пособий. Кандидатскую и докторскую диссертационные работы выполнил в Институте Экономики НАНА. В республиканском и мировом масштабе имеет более 500 опубликованных статей на общественно-политические и экономические темы. С февраля 2016 года работает в Азербайджанском государственном экономическом университете на должности заведующего кафедрой «Финансы и финансовые институты», является председателем правления «Клуба профессоров». Как руководитель и научный консультант оказал поддержку в получении ученой степени 5 докторам философии по экономики и 2 докторам наук по экономике.  В 2019 году по решению Президиума  Высшей Аттестационной Комиссии при Президенте Азербайджанской Республики ему было присвоено научное звание профессора по кафедре «Финансы и финансовые институты»(в настоящее время Финансы и аудит).
Монография «Анатомия глобального экономического кризиса» большим тиражом была опубликована в Москве  в издательстве  «Экономика».   (рецензенты:  заведующий кафедрой Мировой экономики Российского экономического университета им. Г.В.Плеханова, заслуженный деятель науки РФ, член-корреспондент  Академии наук РФ, проф. Р.И. Хасбулатов и директор Научно-исследовательского Института международных экономических отношений Финансового университета при Правительстве РФ, заслуженный экономист, проф. В.В. Перская).  Научная статья на 37-й Международной научной конференции по «Социально-экономическим проблемам устойчивого развития», написанная  в соавторстве на тему «Исследование композитного индекса оценки финансовой стабильности банковского сектора»,  была опубликована  на базе  Web of Science.  15 мая 2019 года за заслуги в области мировой науки и экономики был удостоен звания  «Посол мира» ООН.
20 июля 2017 года Указом Президента Азербайджанской Республики за плодотворную деятельность в сфере образования в Азербайджане был удостоен почетного  звания «Заслуженный учитель».
В совершенстве владеет азербайджанским, русским и турецким языками. Женат, имеет двоих детей и внуков.
DSC_9576DSC_9238evez_9285DSC_7637DSC_7626
Награды и почетные звания
• Действительный член Международной академии менеджмента (2005)
• Медаль «100 летя профсоюзов Азербайджана» (2006)
• Знак «Укрепление таможенного сотрудничества» (2006)
• Золотая медаль «Лучший патриотический исследователь-ученый» по решению Европейского пресс-центра (2016)
• Действительный член Европейской академии естественных наук (2016)
• Почетной посол культуры и мира Турко язычных стран (2017)
• За заслуги в сфере науки и образования удостоен Европейского ордена Организации Объединенных Наций (2017)
• Почетный учитель Азербайджанской Республики (2017)
• Международная Академия Наук Турецкого Мира, «Премия Ататюрка» (2018)
• Европейской академии естественных наук медаль Готфрид Вильгельм Лейбница (2018)
• Заслуженный деятель науки Европы (2018)
• «Посол мира» за службу мировой науки и экономики Организации Объединенных Наций (2019)
• Международная медаль Леонарда Эйлера за заслуги в мировой науке Организации Объединенных Наций (2019)