Aaalakbarov20171554192520“Maliyyə və audit” kafedrasının müdiri i.e.d., prof. Ələkbərov Əvəz Əkbər oğlu
e-mail: avaz.alakbarov@test.unec.edu.az
Əvəz Ələkbərov 1952-ci il iyulun 23-də Qərbi Azərbaycanda anadan olmuşdur. Orta məktəbi bitirdikdən sonra 1969-cu ildə Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutuna daxil olmuş, 1973-cü ildə həmin institutun uçot-iqtisad fakultəsini bitirib, iqtisadçı ixtisası alaraq Bakı Baş tikinti idarəsində mühasib-hesabdar kimi işləmişdir. Sonra hərbi xidmətdə olmuşdur.
1975-ci ildən Azərbaycan Kənd Tikinti Nazirliyində iqtisadçı, böyük iqtisadçı, plan şöbəsinin rəisi, trest müdirinin iqtisadi məsələlər üzrə müavini işləmişdir. 1980-cı ildə Kuybışev adına Moskva idarəetmə işçilərini təkmilləşdirmə institutunu bitirmişdir. 1981-ci ildən Azərbaycan Nazirlər Soveti İqtisadiyyat şöbəsində böyük referent və müdir müavini vəzifəsində çalışmışdır. 1991-ci ildən yeni yaradılan Azərbaycan Respublikası Pensiya Fondu idarə heyətinin sədri olmuşdur. 1992-ci ildən Azərbaycan Respublikası Dövlət Sosial Müdafiə Fondunun sədri vəzifəsində işləmişdir.
1999-cı ildə Ümumi Milli Lider Heydər Əliyev tərəfindən Azərbaycan Respublikasının Maliyyə Naziri təyin edilmişdir, O bu vəzifədə 7 il işləmişdir. Respublikada iqtisadi siyasətin formalaşmasında, büdcə-vergi, pul-kredit və sosial siyasətin təşəkkül tapmasında səylər göstərmişdir. Onun bilavasitə təşəbbüsü və rəhbərliyi altında ilk “Vergi məcəlləsi”, “Büdcə sistemi haqqında qanun” və “Sosial sığorta haqqında qanun” hazırlanmış və tətbiqinə nail olunmuşdur. Dövlət və hökumət komissiyalarının üzvü olmuşdur. Ölkəmizi ABŞ, Birləşmiş Krallıq, Çin, Türkiyə, İsveçrə, Belçika, Norveç, Rusiya, Səudiyyə Ərəbistanı, Danimarka, Hindistan və başqa ölkələrdə beynəlxalq, ikitərəfli dövlətlərarası konfranslar və tədbirlərdə çıxış edərək təmsil etmişdir. Azərbaycan–ABŞ dövlətlərarası iqtisadi komissiyasının həmsədri kimi iqtisadi əlaqələrin qurulmasında xidmətləri vardır. Beynəlxalq Valyuta fondu, İslam İnkişaf bankı, Qara Dəniz Ticarət və İnkişaf Bankı və Asiya İnkişaf bankının Azərbaycan üzrə müdiri olmuşdur. Azərbaycan Beynəlxalq Bankı və Birləşmiş Universal Bankın (Kapital Bankın) müşahidə Şurasının Sədri olmuşdur.
20002013-cü illərdə YAP Siyasi Şurasının üzvü olmuşdur. Hal-hazırda YAP Nəsimi rayon təşkilatının Siyasi Şurasının və İdarə Heyətinin üzvüdür.
Elmi fəaliyyəti
2003cü ilin sentyabrn 30-da Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası İqtisadiyyat İnstitutunda, Bakı şəhərində “Bazar münasibətləri şəraitində Azərbaycanda sosial sığortanın formalaşması və inkişafı problemləri” mövzusunda (elmi rəhbər məşhur iqtisadçı, iqtisad elmləri doktoru, professor, əməkdar elm xadimi Tofiq Quliyev, rəsmi opponentlər iqtisad elmləri doktoru, professor Kamil Şahbazov, iqtisad elmləri namizədi, dosent Adilə Gözəlova, aparıcı təşkilat Rusiya Əmək və Sosial Münasibətlər Akademiyası) dissertasiya müdafiə etmiş və iqtisad elmləri namizədi, 2008-ci ilin yanvarın 15-də Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən yaradılmış Birdəfəlik Dissertasiya Şurasında “Sosial-iqtisadi inkişafın maliyyə-büdcə tənzimlənməsi problemləri” mövzusunda doktorluq dissertasiyası müdafiə etmiş (rəsmi opponentlər AMEA-nın müxbir üzvü Əli Nuriyev, iqtisad elmləri doktoru, professor Məmmədhəsən Meybullayev və iqtisad elmləri doktoru, professor Rafiq Əliyev,aparıcı təşkilat Azərbaycan Respublikası İqtisadi İnkişaf Nazirliyinin İqtisadi İslahatlar Elmi-Tədqiqat İnstitutu), iqtisad elmləri doktoru elmi dərəcəsi almış və elmi fəaliyyətlə məşğul olmuşdur, 80-dən çox elmi əsərlərin, o cümlədən 5 monoqrafiyanın,1 biblioqrafik kitabın, 1 dərsliyin və 4 dərs vəsaitinin müəllifidir. Həm namizədlik dissertasiya, həm də doktorluq dissertasiya işi AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutunda yerinə yetirilmişdir. Dünya və ölkə mətbuatında ictimai-siyasi və iqtisadi məsələlər üzrə 500-dən çox məqalələri var. 2016-cı ilin fevral ayından Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Maliyyə və audit” kafedrasının müdiri və “Professorlar Klubu” rəyasət heyətinin sədridir.O, 5 iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru və 2 iqtisad elmləri doktoru alimlik dərəcəsi almaq üzrə elmi rəhbər və elmi məsləhətçi kimi doktorant və dissertantlara töhfə verir. Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının Rəyasət heyətinin qərarı ilə 2019-cu ildə “Maliyyə və maliyyə institutları” (hazırda “Maliyyə və audit”) kafedrası üzrə professor elmi adı verilmişdir. Moskvada mötəbər “İqtisadiyyat” nəşriyyatında “Qlobal iqtisadi böhranın anatomiyası” adlı monoqrafiyası çox saylı tirajla çap edilmişdir. (resenzentlər Plexanov adına Rusiya iqtisad Universitetinin dünya iqtisadiyyatı kafedrasının müdiri, əməkdar elm xadimi, RF Akademiyasının müxbir üzvü, prof.Xasbulatov R.İ və RF Hökuməti yanında Maliyyə Universitetinin elmi tədqiqat institutunun direktoru, əməkdar iqtisadçı, professor Perskaya V.V.). “Davamlı İnkişafın Sosial-iqtisadi problemləri” üzrə 37-ci Beynəlxalq Elmi Konfransda “Bank sektorunun maliyyə sabitliyinin dəyərləndirilməsinin kompozid indeksinin tədqiqi” mövzusunda həmmüəlliflərlə tam mətnli elmi məqalə Web of science bazasında dərc edilmişdir. 2019-cu ilin mayın 15-də dünya elminə və iqtisadiyyatına göstərdiyi xidmətlərinə görə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının “Sülh səfiri” beynəlxalq adına layiq gürülmüşdür.
20 iyul 2017-ci ildə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə Azərbaycanda təhsil sahəsində səmərəli fəaliyyətinə görə ona “Əməkdar müəllim” fəxri adı verilmişdir.
Azərbaycanrus və türk dillərini bilir. Ailəlidir. İki övladı və nəvələri vardır.
DSC_9576DSC_9238evez_9285DSC_7637DSC_7626
Fəxri adları və təltifləri
• Flag of the United States.svg “Barons Who’s Who” tərəfindən Yeni Əsrin 500 lideri (2001)
• Flag of Russia.svg Beynəlxalq Menecment Akademiyasının həqiqi üzvü (2005)
• Flag of Azerbaijan.svg “Azərbaycan Həmkarlar İttifaqlarının 100 illiyi yubileyi” medalı (2006)
• Flag of Azerbaijan.svg Avropa Nəşr Mətbuat Evinin qərarı ilə “Ən yaxşı vətənpərvər tədqiqatçı alim” qızıl medalı (2016)
• Flag of Germany.svg Avropa Təbii Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü (2016)
• Flag of Turkey.svg Türk dünyası fəxri mədəniyyət və sülh səfiri (2017)
• Flag of the United Nations.svg BMT tərəfindən elm və təhsil sahəsində xidmətlərinə görə Avropa Ordeni (2017)
• Flag of Azerbaijan.svg “Azərbaycan Respublikasının əməkdar müəllimi” fəxri adı (2017)
• Flag of Turkey.svg Türk Dünyası Araşdırmaları Beynəlxalq Elmlər Akademiyasının “Atatürk mükafatı” (2018)
• Flag of Germany.svg Avropa Təbii Elmlər Akademiyası tərəfindən Qotfrid Leybnits medalı (2018)
• Flag of Germany.svg “Avropanın əməkdar elm xadimi” (2018)
• Flag of the United Nations.svg BMT tərəfindən dünya elminə və iqtisadiyyatına xidmətlətinə görə “Sülh Səfiri” adı (2019)
• Flag of the United Nations.svg BMT tərəfindən dünya elmində xidmətlərinə görə “Leonhard Euler medalı” beynəlxalq mükafatı (2019)
• Flag of the United Nations.svg BMT tərəfindən dünya elminə və təhsilinə xidmətlətinə görə “İlin alimi” beynəlxalq mükafatı (2019)
• Flag of the United Nations.svg BMT tərəfindən dünya elminə və təhsilinə xidmətlətinə görə “Avropa Lideri Ulduzu” ordeni (2020)
13 12  3IMG_0859???????????????????????????????obl-1
i.e.d. Ə.Ələkbərov UNEC NEWS-da
Modern.az – İlham Əliyevin seçilməsi ölkənin daha da inkişafına xidmət edəcək (30.01.2024)
Sabiq nazirdən Əli Əsədovun Baş Nazir təyinatına REAKSİYA (09.10.2019)
Prezident İlham Əliyevin əfvlə bağlı sərəncamı ictimaiyyət tərəfindən yüksək qiymətləndirilir
(modern.az – 02.04.2019)
İlham Əliyevin yenidən prezident seçilməsi Azərbaycan xalqının siyasi iradəsinin təntənəsidir (“Xalq qəzeti” – 25.04.2018)
UNEC alimlərinin tədqiqatı: “Əmanətlərin sığortalanması işinin təkmilləşdirilməsi” (16.04.2018)
UNEC professoru “Avropanın əməkdar elm xadimi” adına layiq görülüb
(09.03.2018)
Müasir Azərbaycan iqtisadiyyatı: konkret hədəflər, optimal yollar, görünən üfüqlər
(“Xalq qəzeti ” – 07.03.2018)
UNEC-in “Professorlar Klubu”nun fəxri qonağı – Rafael Hüseynov
(06.03.2018)
Atatürk Beynəlxalq Mükafatına layiq görülən UNEC professoru
(14.02.2018)
Heydər Əliyev: milli-mənəvi dəyərlərimiz və iqtisadiyyatımız
(“Xalq qəzeti “- 12.12.2017)
Müasir dövrdə maliyyə bazarlarında bank resurslarının iqtisadiyyata təsirinin gücləndirilməsi mühüm strateji prioritetdir
(“Xalq qəzeti”, 16-17.11.2017)
Azərbaycanın milli sığorta bazarının yüksəlişi maliyyə xidmətlərinin inkişafına dair strateji yol xəritəsinin mühüm hədəflərindəndir
(“Xalq” qəzeti – 27.10.2017)
Əvəz Ələkbərovdan müraciət – (prezident.az – 22.07.2017)
UNEC-də müzakirə: İslam bankçılığının Azərbaycanda tətbiqi perspektivləri (10.10.2017)
Azərbaycan qarşıya qoyulmuş strateji məqsədləri uğurla reallaşdırır
(28.09.2017)
UNEC professoru: “Hər manatın dəyəri bilinməli, artıq israfçılığa yol verilməməlidir” – MÜSAHİBƏ
(27.09.2017)
Ə.Ə.Ələkbərova “Əməkdar müəllim” fəxri adının verilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
(20.07.2017)
UNEC alimləri beynəlxalq elmi konfransda
(29.06.2017)
“Türk dünyası fəxri mədəniyyət və sülh səfiri” – UNEC-in kafedra müdiri
(01.05.2017)
UNEC professoru BMT-nin mükafatına layiq görülüb
(30.03.2017)
Tələbə və magistrlər “Azərbaycan Sənaye Sığorta”-nın mükafatını qazandı
(15.03.2017)
Çingiz Abdullayev: “UNEC-də açıq söhbət, səmimi münasibət gördüm”
(14.02.2017)
Əvəz Ələkbərov Avropa Təbii Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü seçilib (26.12.2016)
Eks-maliyyə naziri: “Vəziyyət sadə deyil” – MÜSAHİBƏ (Modern.az – 07.12.2016)
UNEC alimləri fiskal siyasət üzrə ekspert qrupu ilə görüşüb (11.11.2016)
UNEC regionun elmi müzakirə mərkəzinə çevrilib
(29.09.2016)
Elmi nəaliyyətləri inkişaf etdirmək bizim amalımızdır – MÜSAHİBƏ (Modern.az – 27.05.2016)
Əvəz Ələkbərov yeni yaradılan klubun Rəyasət Heyətinin sədri oldu (19.05.2016)
UNEC-in kafedra müdiri mükafata layiq görülüb (15.04.2016)
Əvəz Ələkbərov: “Təhsil sahəsində aktiv işlər getməkdədir, bu hamının gözü gabağındadır”- MÜSAHİBƏ (09.03.2016)

Aaalakbarov20171554192520
Avaz Alakbarov was born on July 23, 1952 in Western Azerbaijan. After leaving the secondary school, he  entered  Azerbaijan Institute of National Economy in 1969, graduated from the accounting and economics faculty of the same institute in 1973, and worked as an accountant at the Baku Main Construction Department, majoring in economics. Then he served in the army.
In 1975, he worked at the Ministry of Rural Construction of Azerbaijan as an economist, senior economist, head of the planning department, deputy head of the trust on economic issues. He graduated in 1980 from the Kuibyshev Moscow Institute for Management Training. Since 1981, he has worked as a senior clerk and deputy director of the Economic Department of the Council of Ministers of Azerbaijan. Since 1991, he has been the Chairman of the Board of the newly established Pension Fund of the Republic of Azerbaijan. Since 1992, he has been the chairman of the State Social Protection Fund of the Republic of Azerbaijan.
In 1999, he was appointed Minister of Finance of the Republic of Azerbaijan by National Leader Heydar Aliyev, and held this position for 7 years. He made efforts in the formation of economic policy, budget-tax, and monetary-credit and social policy in the republic. Under his direct initiative and leadership, the first “Tax Code”, “Law on Budget System” and “Law on Social Insurance” were developed and implemented. He was a member of state and government commissions. He has represented our country at international and bilateral conferences and events in the United States, the United Kingdom, China, Turkey, Switzerland, Belgium, Norway, Russia, Saudi Arabia, Denmark, India and other countries. As co-chair of the Azerbaijan-US Interstate Economic Commission, he has contributed to the establishment of economic relations. He has been the Director of the International Monetary Fund, the Islamic Development Bank, the Black Sea Trade and Development Bank and the Asian Development Bank for Azerbaijan. He was the Chairman of the Supervisory Board of the International Bank of Azerbaijan and the United Universal Bank (Kapital Bank).
In 2000-2013 he was a member of the NAP Political Council. He is currently a member of the Political Council and the Board of the Nasimi district branch of  New Azerbaijan Party.
He is cirrently an instuctor of the department of “Finance and accounting”.
Scientific activity
On September 30, 2003 at the Institute of Economics of  Azerbaijan National Academy of Sciences, in Baku on “Problems of formation and development of social insurance in Azerbaijan in market conditions” (supervisor famous economist, doctor of economics, professor, honored scientist Tofig Guliyev, official opponents: Doctor of Economics, Professor Kamil Shahbazov, Candidate of Economic Sciences, Associate Professor Adila Gozalova, leading organization Russian Academy of Labor and Social Relations) he defended his dissertation and got PhD in Economics. But he defended his doctoral dissertation on “Problems of financial and budgetary regulation of socio-economic development” at the One-time Dissertation Council established by the Supreme Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan on January 15, 2008 (official opponents are corresponding member of ANAS Ali Nuriyev, doctor of economic sciences), Professor Mammadhasan Meybullayev and Doctor of Economic Sciences, Professor Rafig Aliyev, leading organization (Scientific Research Institute of Economic Reforms of the Ministry of Economic Development of the Republic of Azerbaijan), and was awarded with the title of Doctor of Economics and engaged in scientific activities. He is the author of more than 80 scientific works, including 5 monographs, a bibliographic book, a textbook and 4 textbooks. Both his candidate and doctoral dissertations were completed at the Institute of Economics of ANAS. He has more than 500 articles on socio-political and economic issues in the world and national media. Since February 2016, he has been the head of the “Finance and Financial Institutions” department and the chairman of the “Professors Club” presidium  of  Azerbaijan State University of Economics. He has contributed to doctoral students and candidates for a degree as a scientific supervisor and scientific adviser for getting 5 doctors of philosophy and 2 doctors of economics titles. By the decision of the Presidium of the Supreme Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan in 2019, he was awarded the title of Professor on “Finance and Financial Institutions”. The co-author’s monograph “Anatomy of the Global Economic Crisis” was published in large numbers in Moscow by the prestigious “Economy” publishing house. (Reviewers: Head of the Department of World Economy, Plekhanov Russian University of Economics, Honored Scientist, Corresponding Member of the Russian Academy, Prof. Khasbulatov R.I and Director of the Research Institute of the University of Finance under the Government of the Russian Federation, Honored Economist, Professor Perskaya V.V). At the 37th International Scientific Conference on “Socio-Economic Problems of Sustainable Development”, a full-text scientific article on “Study of the composite index for assessing the financial stability of the banking sector” was published in the Web of Science database.  On May 15, 2019, he was awarded the international title of “Ambassador of Peace” by the United Nations for his services to world science and economy.
On July 20, 2017, by the Order of the President of the Republic of Azerbaijan, he was awarded the honorary title of “Honored Teacher” for his fruitful work in the field of education in Azerbaijan.
He knows Azerbaijani, Russian and Turkish. He is married. He has two children and grandchildren.
DSC_9576DSC_9238evez_9285DSC_7637DSC_7626
Honorary titles and awards:
Flag of the United States.svg “500 leaders of the New Century” by Barons “Who’s Who” (2001)
Flag of Russia.svg Active member of the International Academy of Management (2005)
Flag of Azerbaijan.svg Medal “100th Anniversary of Azerbaijani Trade Unions” (2006)
Flag of Azerbaijan.svg  By the decision of the European Press House, the “Best Patriotic Investigator Scientist” Golden  Medal (2016)
Flag of Germany.svg   Active member of the European Natural Sciences Academy (2016)
Flag of Turkey.svg Turkish World Honorary Cultural and Peace Ambassador (2017)
Flag of the United Nations. svg   Europe order  for the Promotion of Science and Education by the UN (2017)
Flag of Azerbaijan.svg “Honorary Teacher of the Republic of Azerbaijan” (2017)
Flag of Turkey.svg “  Ataturk Prize”  of the International Academy of Sciences of the Turkish World Studies (2018)
Flag of Germany.svg  Gothfried Leibniz medal by the European Academy of Natural Sciences (2018)
Flag of Germany.svg “Honorary Doctor of Europe” (2018)
Flag of the United Nations.svg  “Peace Ambassador” (2019) by the United Nations for the contribution to  the world science and economics
Flag of the United Nations.svg “Leonhard Euler Medal” International Award (2019) by the UN for the contribution to the world science
“Scientist of the Year” International Award for Service to World Science and Education by UN (2019)
Order  of  “European Leader Star” for services to world science and education by the United Nations (2020)
13 12 11 3IMG_0859???????????????????????????????
The research of the UNEC scientists: “The improvement of deposit insurance business” (16.04.2018)
“Honorary Ambassador of the Culture and Peace of Turkish World”- UNEC’s Head of Department (01.05.2017)