oktayh.e.d. Əfəndiyev Oktay Firidun oğlu
1965-1968-ci illərdə Sverdlovsk şəhərində Hüquq İnstitutunun aspiranturasında təhsil alıb, Beynəlxalq hüquq üzrə namizədlik dissertasiyasını müdafiə etmişdir.
1968-1971-ci illərdə SSRİ EA-nın Dövlət və Hüquq İnstitutunun Beynəlxalq  hüquq şöbəsində elmi əməkdaş;
1971-1974-cü illərdə P. Lumumba adına Xalqlar Dostluğu Universitetinin «Beynəlxalq hüquq» kafedrasında baş müəllim;
1974-1977-ci illərdə SSRİ-nin Hindistandakı  səfirliyində diplomatik korpusda çalışıb.
1977-1990-cı illərdə Moskva Maliyyə İnstitutunun  «Hüquq» kafedrasında dosent;
1990-1991-ci illərdə Azərbaycan Respublikasının Ali Sovetinin «Hüquq» şöbəsində aparıcı mütəxəssis;
1991-1997-ci illərdə isə  Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin «Hüquq» kafedrasının müdiri vəzifəsində çalışıb.
9 sentyabr 2009-cu ildə Azərbayсan Respublikası Prezidenti Yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının ixtisaslaşmış müdafiə şurasında doktorluq dissertasiyasını müdafiə edib. Hüquq elmləri doktorudur.

He was born in 1939 in Baku.
In 1965-1968 he studied at the graduate school of the Institute of Law in Sverdlovsk and defended his dissertation on international law.
In 1968-1971he worked as a researcher at the department of International Law of the Institute of State and Law of the USSR Academy of Sciences;
1971-1974 – Senior Lecturer at the department of International Law, Peoples’ Friendship University named after P. Lumumba;
From 1974 to 1977 he worked in the diplomatic corps of the USSR Embassy in India.
From 1977 to 1990 he was an associate professor at the department of Law of the Moscow Financial Institute;
1990-1991 leading   specialist in the “Law” department of the Supreme Soviet of the Republic of Azerbaijan;
In 1991-1997, he worked as the head of the “Law” department of   Azerbaijan State University of Economics.
On September 9, 2009 he defended his doctoral dissertation at the Specialized Defense Council of the Academy of Public Administration under the President of the Republic of Azerbaijan. He is a doctor of juridical sciences.