Dünya Əngəllilər Vəqfinin vitse-prezidenti: “İnklüziv təhsildə UNEC modelinin uğurlu olacağına əminəm”
12 FEVRAL 2018 | VIEWS:
Fevralın 12-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində “İnklüziv ali təhsil: beynəlxalq trendlər və UNEC təcrübəsi” mövzusunda beynəlxalq konfrans öz işinə başlayıb.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov “2018-2024-cü illərdə Azərbaycan Respublikasında sağlamlıq imkanları məhdud şəxslər üçün inklüziv təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Proqramı”nın qəbul olunmasına diqqət çəkərək, sənəddə əlilliyi olan şəxslərin təhsil hüququnun təhsilin bütün pillələri üzrə digər şəxslərlə bərabər səviyyədə təmin edilməsi, onların təhsili üçün maneəsiz mühitin yaradılması və bütün dünyada aktual olan inklüziv təhsil vasitəsi ilə cəmiyyətə inteqrasiyasını təmin edən bütün amillərin nəzərə alındığını bildirib.
Rektor UNEC-də inklüziv təhsil sahəsində görülən işlərdən bəhs edərək, 2015-ci ildən universitetdə Əlilliyi olan tələbələr üçün mərkəzin fəaliyyət göstərdiyini deyib. O, Azərbaycanda inklüziv ali təhsildə ikili diplom proqramının ilk dəfə UNEC ilə Moskva Dövlət Humanitar İqtisad Universiteti arasında həyata keçirildiyini qeyd edib. UNEC-də 26 fiziki məhdudiyyətli tələbənin təhsil aldığına diqqət çəkən Ə.Muradov, onlara universitetin ictimai və sosial həyatında da fəal iştirak etmələri üçün hər cür şəraitin yaradıldığını vurğulayıb. Rektor ötən il beynəlxalq reytinqlərdə dünyanın ən “yaşıl” 619 universitetindən biri seçilən  UNEC-in inklüziv təhsil sahəsində də dünyanın ən yaxşı universitetləri ilə bir sırada dayanacağına əminliyini ifadə edib.
Çıxışına “inklüziv təhsil dedikdə ağla ilk gələn orta məktəblər olurdusa, ilk dəfə ali təhsil məkanında əlillərə doğru addım atan UNEC bu stereotipi dağıtdı” sözləri başlayan Milli Məclisinin Əmək və sosial siyasət komitəsinin sədri Hadi Rəcəbli UNEC-in Əlilliyi olan tələbələr üçün mərkəzinin fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib. H.Rəcəbli ölkədə təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyasından irəli gələn xüsusi qayğıya ehtiyacı olan insanlar üçün inklüziv təhsil modelinin yaradılması ilə bağlı dövlətin həyata keçirdiyi islahatlardan danışaraq, bu sahədə ardıcıl işlər aparıldığını diqqətə çatdırıb. Bu gün Azərbaycanda bu sahədə müəyyən təcrübə əldə olunduğunu deyən komitə sədri, bununla bağlı hüquqi bazanın yaradıldığını və qanunlarda bu məsələnin təsbit edildiyini bildirib.
Dünya Əngəllilər Vəqfinin (WDU) vitse-prezidenti Necdet Öztürk dünya əhalisinin 15 faizinin fiziki məhdudiyyətli olduğunu diqqətə çatdıraraq, onların təhsil hüququnun qorunmasının vacibliyini qeyd edib. İnklüziv təhsilin xüsusiyyətlərindən danışan N.Öztürk bu sahədə dünyanın qabaqcıl universitetlərinin təcrübəsindən faydalanmağı tövsiyə edib, beynəlxalq standartları açıqlayıb. O, inklüziv təhsildə UNEC modelinin çox uğurlu olacağına əminliyini ifadə edib.
Əlilliyi olan şəxslərin məşğulluğunun təmin olunmasında ali təhsilin olmasını vacib şərtlərdən biri kimi qiymətləndirən Azərbaycan Əlil Təşkilatları İttifaqının prezidenti Davud Rəhimli bu istiqamətdə universitetlərin üzərinə böyük məsulliyyət düşdüyünü qeyd edib. O, inklüziv təhsildə problemlərin aradan qaldırılması ilə bağlı layihələrin həyata keçirildiyinə diqqət çəkərək, UNEC də daxil olmaqla, ölkənin 6 ali təhsil müəssisəsində beynəlxalq təcrübəyə əsaslanan mərkəzlərin yaradıldığını vurğulayıb.
Ombudsman Aparatının Hüquqi maarifləndirmə sektorunun müdiri, Ombudsmanın əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi üzrə müşaviri Müqalib Mahmudov Azərbaycan əhalisinin 6 faizinin əlil olduğunu bildirərək, bunun MDB məkanında ən aşağı göstərici olduğunu diqqətə çatdırıb. UAE Zayed Sosial Müdafiə Milli təşkilatının tədris sektorunun baş təlimçiləri Şaron Keqan və Tina merk inklüziv təhsil sahəsində öz təcrübələrini paylaşıblar. UNEC-in Əlilliyi olan tələbələr üçün mərkəzinin koordinatoru Sevinc Məhsimova mərkəzin fəaliyyətindən danışıb.
Konfrans çərçivəsində UNEC ilə Azərbaycan Əlil Təşkilatları İttifaqı arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb. Sənəddə UNEC-də əlilliyi olan şəxslərin abilitasiya və reabilitasiyası məqsədi ilə birgə effektiv pedaqoji prosedurların hazırlanması nəzərdə tutulub. Eyni zamanda birgə layihə, konfrans, seminar, təlimlərin təşkil edilməsi və digər məsələlər əks olunub.
Üç gün davam edəcək konfransda xarici və yerli mütəxəssislərin inklüziv ali təhsilin bütün istiqamətləri üzrə təlimləri təşkil ediləcək.
Konfrans UNEC, Dünya Əngəllilər Vəqfi (WDU), Azərbaycan Əlil Təşkilatları İttifaqı və Müstəqil Həyat İnkişaf və Dəstək Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilir.

The Vice President of the World Wide Fund for disabled people: “I am convinced that UNEC model in inclusive education will be successful”
12 FEBRUARY 2018 | VIEWS:
On February 12, the international conference on the topic “The inclusive higher education: the international trends and the UNEC experience” has started at the Azerbaijan State Economic University.
The rector of UNEC, professor Adalat Muradov, pointing out to the adoption of the
“State program for the Development of Inclusive Education for Persons with Disabilities in the Republic of Azerbaijan within 2018-2024 years”, noted that the  document provided for equal access to education for all persons with disabilities at all levels of education, making it possible to create a barrier-free environment for their education, and all the factors contributing to the integration into the society through inclusive education all over the world were taken into consideration.
The rector, referring to the activities carried out in the field of inclusive education at UNEC, said that since 2015 the Center had been functioning for students with disabilities at the University. He noted that, the double diploma program for inclusive higher education in Azerbaijan for the first time was implemented between the UNEC and Moscow State University of Humanities and Economics. Pointing out that 26 students with disabilities have been trained at UNEC, A. Muradov underlined that all conditions were created for their active participation in the social life of the university. The rector stressed that, last year the UNEC was selected the one of the world’s “green” 619 universities in the international ratings, and he expressed confidence that UNEC would continue  to be in the sample place with the best universities in the field of inclusive education. The chairman of the Labor and Social Policy Committee of the Parliament, Hadi Rajabli highly appreciated the activities of the UNEC Center for Disabled Students, saying in his speech “when speaking about inclusive education the secondary schools come to mind first, but UNEC has disrupted this stereotype for the first time in the field of higher education”.
Speaking about reforms implemented by the state in creating inclusive education model for people in need of special care coming from the State Strategy for the Development of Education in the country, Rajabli stressed that consistent work has been done in this area. Talking about the certain experience in this field in Azerbaijan today, the chairman of the committee said that the legal basis was created and the issue was fixed in the law.
Necdet Ozturk, the vice-president of the World Wide Fund for disable people (WWFD), said that 15 percent of the world’s population was physically impaired, and stressed the importance of protecting their right of education. Speaking about the features of inclusive education, N.Özturk recommended to take advantage of the experience of the world’s leading universities in this field and clarified the international standards. He expressed confidence that the UNEC model in inclusive education would be very successful.
The president of the Union of Disabled Persons of Azerbaijan David Rahimli assessing the higher education as one of the most important conditions in ensuring the employment of persons with disabilities said that, high responsibility for the employment of persons with disabilities was a major responsibility for the universities.  He pointed out that, the projects on elimination of problems in inclusive education were being implemented, and the centers based on the international experience had been established in six higher education institutions of the country including UNEC.
The head of legal enlightenment sector of the Ombudsman office, the advisor of the Department of Protection of the Rights of Persons with Disabilities Mugalib Mahmudov noted that, 6 percent of the Azerbaijani population was disabled, and this was the lowest indicator in the CIS countries. Sharon Kegan and Tina Merk, the senior trainers of the UAE Zayed Social Security National Education Network, shared their experiences in the field of inclusive education. Sevinj Mahsimova, the coordinator of UNEC Center for Disabled Students, spoke about the center’s activities.
Within the framework of the conference, the cooperation agreement was signed between the UNEC and the Union of Disabled Persons of Azerbaijan. The document envisaged the development of the effective pedagogical procedures jointly with UNEC for the purpose of abilitation and rehabilitation of persons with disabilities. At the same time, the organization of joint project, conference, seminar, training and other issues were reflected in the document.
The three-day conference will organize the trainings of the local and foreign specialists in all aspects of inclusive higher education. The conference is held with the joint organization of UNEC, World Wide Fund for disable persons, the Azerbaijani Disabled Organizations Union and the Independent Lifelong Learning and Support Center.