1969-1979-cu illərədə Bakı şəhəri Binəqədi rayonu 246 saylı məktəbdə təhsil alıb.
1979-1984-cü illərdə SSRİ-nin 50 illiyi adına Azərbaycan Xarici Dillər İnstitutunda (indiki Azərbaycan Dillər Universiteti) təhsil alıb.
1995-ci ildən Azərbaycan Dövlət Xalq Təsərrüfatı İnstitutunda laborant, baş laborant vəzifələrində çalışıb.
1994-cü ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Xarici dillər” kafedrasinda
müəllim vəzifəsində çalışıb.
Bir sıra məqalə və tezisləri çap olunub. “Beynəlxalq pul” adlı kitabı Azərbaycan dilinə tərcümə edib.  Bir neşə dəfə treninq və konfranslarda iştirak edib.  Böyük Britaniya Səfirliyi tərəfindən ADA-in  nəzdində müəllimlər üçün təşkil edilmiş treninqdə iştirak edib. 2017-ci ilin may ayında UFS-də treninq keçərək sertifikat alıb.

haciyeva_naila_xarici_foto
В 1979-1984 годах получила образование в Азербайджанском институте иностранных языков имени 50-летия СССР (ныне Азербайджанский университет языков).
С 1995 года работала на должности лаборанта, старшего лаборанта в Азербайджанском институте народного хозяйства.
С 1994 года работала на должности преподавателя кафедры «Иностранные языки» Азербайджанского государственного экономического университета.
Автор ряда статей и тезисов. Перевела на азербайджанский язык книгу «Международные деньги. Принимала участие в ряде тренингов и конференций. Участвовала в тренинге, организованном посольством Великобритании для преподавателей АДА. В мае 2017 года участвовала в тренинге UFS и получила сертификат.