30.12.1969-ci ildə Bakı şəhərində anadan olub.
1995-ci ildə namizədlik dissertasiyası müdafiə edərək, fizika-riyaziyyat elmləri namizədi alimlik dərəcəsi alıb.
1994-1997-ci illərdə Bakı Dövlət Əmtəəşünaslıq-Kommersiya İnstitutunda baş müəllim, 1997-2000-ci illərdə dosent vəzifəsində işləyib.
2000-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində dosent vəzifəsində çalışıb.
2009-cu ildə doktorluq dissertasiyasını müdafiə edib.
2011-ci ildən fizika elmləri doktorudur.
2012-ci ildən “Fizika və kimya” kafedrasının professoru olub.
Hazırda UNEC-in “Mühəndislik və tətbiqi elmlər” kafedrasının professorudur.
1995-ci ildə ilk Respublika gənc alimlərinin müsabiqəsinin laureatı olub,
1997-ci və 2017-ci illərdə Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin Fəxri Fərmanı ilə təltif olunub.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 24 sentyabr 2020-ci il tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin 90 illiyi münasibəti ilə və Azərbaycanda təhsilin inkişafındakı xidmətlərinə görə “Tərəqqi” medalı ilə təltif edilib.
260-dan çox elmi və elmi-metodiki əsərin müəllifidir ki, onlardan 45-dən çoxu yüksək indeksli 7 Beynəlxalq elmi jurnallarda, 65-dən çoxu 10 müxtəlif ölkədə keçirilən mötəbər Beynəlxalq Elmi Simpozium və Konfransların materiallarında, digərləri isə Azərbaycan Respublikanın və Xarici Ölkələrin çox nüfuzlu elmi jurnallarında – bütövlükdə 12 müxtəlif elmi jurnalda çap olunmuşdur.
R.F.Babayeva ali məktəblər üçün yazılmış 4 fənn proqramının, 5 dərslik və dərs vəsaitinin müəllifidir.
Onun 2016-cı ildə Almaniyanın “LAP LAMBERT Academic Publishing” nəşriyyatı tərəfindən rus dilində 1 monoqrafiyası çapdan çıxmışdır.

Д.ф.-м.проф. Бабаева Рена Фикрет
В 1986-1991 годах училась на факультете Физики Азербайджанского государственного университета (ныне Бакинский государственный университет).
В 1991-1994 годах продолжила учебу в очной аспирантуре Бакинского государственного университета.
В 1995 году защитила кандидатскую диссертацию, получила ученую степень кандидата физико-математических наук.
В 1994-1997 годах работала в Бакинском государственном товароведно-коммерческом институте на должности старшего преподавателя, в 1997-2000 годах доцента.
С 2000 года работала доцентом в Азербайджанском государственном экономическом университете.
В 2009 году защитила докторскую диссертацию.
С 2011 года доктор физико-математических наук.
С 2012 года профессор кафедры «Физика и химия».
В настоящее время является профессором кафедры «Инженерия и прикладные науки» UNEC.
В 1995 году была лауреатом конкурса молодых ученых Республики, в 1997 году награждена Почетной грамотой министерства образования Азербайджанской Республики.
По Распоряжению Президента Азербайджанской Республики от 24 сентября 2020 года по случаю 90-летия Азербайджанского государственного экономического университета за заслуги в развитии образования в Азербайджане была награждена медалью «Терегги».
Является автором более 260 научной и научно-методической работы, из которых свыше 45 были опубликованы в 7 международных научных журналах, свыше 65 в материалах международного научного симпозиума и конференций, проводимых в 10 странах, а другие в авторитетных научных журналах Азербайджанской Республики и зарубежных стран, в целом в 12 различных научных журналах.
Р.Ф.Бабаева является автором 4 учебных программ, 5 учебников и учебного пособия, написанных для высшей школы.
В 2016 году вышла из печати монография на русском языке, опубликованная в издательстве  «LAP LAMBERT Academic Publishing», Германия.