30.12.1969-ci ildə Bakı şəhərində anadan olub.
1995-ci ildə namizədlik dissertasiyası müdafiə edərək, fizika-riyaziyyat elmləri namizədi alimlik dərəcəsi alıb.
1994-1997-ci illərdə Bakı Dövlət Əmtəəşünaslıq-Kommersiya İnstitutunda baş müəllim, 1997-2000-ci illərdə dosent vəzifəsində işləyib.
2000-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində dosent vəzifəsində çalışıb.
2009-cu ildə doktorluq dissertasiyasını müdafiə edib.
2011-ci ildən fizika elmləri doktorudur.
2012-ci ildən “Fizika və kimya” kafedrasının professoru olub.
Hazırda UNEC-in “Mühəndislik və tətbiqi elmlər” kafedrasının professorudur.
1995-ci ildə ilk Respublika gənc alimlərinin müsabiqəsinin laureatı olub,
1997-ci və 2017-ci illərdə Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin Fəxri Fərmanı ilə təltif olunub.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 24 sentyabr 2020-ci il tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin 90 illiyi münasibəti ilə və Azərbaycanda təhsilin inkişafındakı xidmətlərinə görə “Tərəqqi” medalı ilə təltif edilib.
260-dan çox elmi və elmi-metodiki əsərin müəllifidir ki, onlardan 45-dən çoxu yüksək indeksli 7 Beynəlxalq elmi jurnallarda, 65-dən çoxu 10 müxtəlif ölkədə keçirilən mötəbər Beynəlxalq Elmi Simpozium və Konfransların materiallarında, digərləri isə Azərbaycan Respublikanın və Xarici Ölkələrin çox nüfuzlu elmi jurnallarında – bütövlükdə 12 müxtəlif elmi jurnalda çap olunmuşdur.
R.F.Babayeva ali məktəblər üçün yazılmış 4 fənn proqramının, 5 dərslik və dərs vəsaitinin müəllifidir.
Onun 2016-cı ildə Almaniyanın “LAP LAMBERT Academic Publishing” nəşriyyatı tərəfindən rus dilində 1 monoqrafiyası çapdan çıxmışdır.

"<pDr.of  Phys. and Math. Sciences, professor, Babayeva Rena Fikrat
She finished secondary school in 1986. From 1986-to 1991 she studied at the Physics faculty of Baku State University.
From 1991-to 1994, she continued her education in postgraduate study (full-time) at Baku State University.
In 1995, she defended her thesis and got PhD in Physical and Mathematical Sciences.
From 1994-to 1997 she worked as a senior lecturer and as an associate professor in 1997-2000   at   Baku State Institute of Commodity Research and Commerce.
Since 2000   she has been working as an associate professor at Azerbaijan State University of Economics.
In 2009 she defended her doctoral dissertation.
She has been Doctor of Physical and Mathematical Sciences since 2011.
Since 2012 is a professor of “Physics and chemistry” chair.
In 1995 she became the laureate of the first republican competition of young scientists.
In 1997, she was awarded the Honorary Decree of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan.
By the Order of the President of the Republic of Azerbaijan dated September 24, 2020, she was awarded “Taraggi” medal on the occasion of the 90th anniversary of  Azerbaijan State University of Economics and for his services to the development of education in Azerbaijan.
She is the author of more than 260 scientific and scientific-methodical works, more than 45 of which are in 7 high-index international scientific journals, more than 65 in the materials of prestigious International Scientific Symposiums and Conferences held in 10 different countries. Others have been published in the most prestigious scientific journals of the Republic of Azerbaijan and abroad, a totally in  12 different scientific journals.
R.F. Babayeva is the author of 4 subject programs, 5 textbooks and manuals written for universities.
In 2016, her monograph in Russian was published by the German publishing house LAP LAMBERT Academic Publishing.