Huseynov_vekilt.e.d., prof. Həsənov Vəkil Səfiyar oğlu
1976-1981-ci illərdə Bakı Dövlət Universitetinin tarix fakültəsini bitirib. Ali məktəbi bitirdikdən sonra 1981-ci ildə təyinatla Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Tarix İnstitutunda  işə başlayıb. 1981-1988-ci illərdə həmin institutda baş laborant, 1988-1989-cu illərdə isə kiçik elmi işçi vəzifələrində çalışıb. 1988-ci ildə tarix elmləri namizədi alimlik dərəcəsi almaq üçün dissertasiya işini müdafiə edib.
1989-1990-cı illərdə Azərbaycan Politexnik İnstitutunda müəllim işləyib.
1990-cı ilin oktyabrından Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində işləyir.
1990-1992-ci illərdə Universitetin “Azərbaycan tarixi” kafedrasında müəllim;
1992-1994-ci illərdə baş müəllim vəzifələrdə çalışıb.
1994-2012-ci illərdə həmin kafedrada dosent vəzifəsini tutub.
2008-ci ildə tarix elmləri doktoru alimlik dərəcəsi almaq üçün dissertasiya müdafiə edib. 2012-ci ilin fevralından “Azərbaycan tarixi” kafedrasının professoru vəzifəsində çalışıb.
2017-ci ilin mayından UNEC-in “Humanitar fənlər” kafedrasının müdiridir.
Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasında “Tarix və Siyasi elmlər” bölməsinin ekspert şurasının üzvüdür. Respublika Həmkarlar İttifaqlarının işində yaxından iştirakına görə 2011-ci ildə “Həmkarlar İttifaqlarında xidmətlərinə görə” medalı ilə təltif olunub.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 24 sentyabr 2020-ci il Sərəncamına əsasən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin 90 illiyi münasibətilə və Azərbaycanda təhsilin inkişafındakı xidmətlərinə görə “Əməkdar müəllim”  fəxri adına layiq görülmüşdür.

д.и.н., проф. Гасанов Векил Сафияр оглы
В 1976-1981 годах учился на Историческом факультете Бакинского государственного университета. После завершения высшего образования в 1981 году по направлению приступил к трудовой деятельности в Институте истории Национальной академии наук Азербайджана. В 1981-1988 годах работал на должности лаборанта, 1988-1989 годах младшего научного сотрудника указанного института. В 1988 году для получения ученой степени кандидата исторических наук защитил диссертационную работу.
В 1989-1990 годах работал на должности преподавателя в Азербайджанском политехническом институте.
С октября 1990 года работает в Азербайджанском государственном экономическом университете.
В 1990-1992 годах работал преподавателем кафедры «История Азербайджана»;
в 1992-1994 годах старшим преподавателем.
В 1994-2012 годах занимал должность доцента на указанной кафедре.
В 2008 году для получения ученой степени доктора исторических наук защитил докторскую диссертацию.
С февраля 2012 года работал профессором кафедры «История Азербайджана».
С мая 2017 года заведующий кафедрой «Гуманитарные дисциплины» UNEC.
Является членом экспертного совета отдела «Исторические и политические науки» Высшей аттестационной комиссии при Президенте Азербайджанской Республики. За активное участие в работе профсоюза республики в 2011 году был награжден медалью «За заслуги в профсоюзе».
Согласно распоряжению Президента Азербайджанской Республики от  24 сентября  2020 года по случаю 90-летия Азербайджанского государственного экономического университета и за заслуги в  развитии образования в Азербайджане удостоен почетного звания «Заслуженный учитель».